Zamknij

Finisz projektu ?Piknik z historią? w Strzegocinie

22:15, 10.12.2018 Piotr Szlufik sdb Aktualizacja: 22:15, 10.12.2018
Skomentuj

W ostatnią sobotę - 8 grudnia grupa przeszło czterdziestu osób z Kutna i okolic udała się do Strzegocina na „Piknik z historią”. Miejscem, które poznawali uczestnicy wyjazdu - dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna oraz szkół średnich - był dawny dwór z parkiem, gdzie obecnie mieści się Dom Formacyjny Diecezji Łowickiej.

W ramach „Pikniku” wszyscy mogli posłuchać opowieści o historii miejsca, którą zrelacjonował zebranym w dawnym salonie pan Wiktor Gackowski. Potem był czas na słodki poczęstunek, spacer po parku oraz wspólne zajęcia. Cisza i spokój strzegocińskiego domu sprzyjała osobistej refleksji oraz odpoczynkowi. Dla wzmocnienia sił a także wspólnej integracji przewidziano także obiad.

„Piknik z historią dla dzieci i młodzieży” to inicjatywa Oratorium im. Bł. Michała Rua, które działa przy salezjańskiej parafii w Woźniakowie. Wyjazd do Strzegocina był ostatnim z siedmiu, jaki zrealizowano w tym roku. Od kwietnia do grudnia b.r. dzięki Starostwu Powiatu Kutnowskiego, które w otwartym konkursie ofert zdecydowało się wybrać i dofinansować to zadanie, 180 osób nawiedziło ważne miejsca związane z ogólnopolskim i lokalnym dziedzictwem historycznym. Uczestnicy zadania odwiedzili: Warszawę (Starówkę oraz Muzeum Powstania Warszawskiego) i Głosków (dzieło Towarzystwa Salezjańskiego, w którym ukrywano podczas drugiej wojny światowej Żydów), Głogowiec (zabytkowy kościół-sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej), Krośniewice (Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego), Woźniaków (dzieło salezjanów, które powstało dzięki dziekanowi kutnowskiemu bł. ks. Michałowi Woźniakowi; tam również powstała melodia do Apelu maryjnego, której autorem jest salezjanin ks. Stanisław Ormiński) oraz Czerwińsk nad Wisłą (romański kościół, klasztor i Muzeum kard. Augusta Hlonda – prymasa Polski).

Oratorium im. Bł. Michała Rua wyraża wdzięczność Starostwu Powiatu Kutnowskiego wraz z całym zarządem za docenienie, zaufanie i dofinansowanie zadania pod nazwą „Piknik z historią dla dzieci i młodzieży”. Słowa podziękowania należąc się również wszystkim wychowawcom i opiece medycznej, którzy bezinteresownie – jako wolontariusze – pracowali podczas tych wyjazdów dając dzieciom i młodzieży poczucie bezpieczeństwa, okazję do wspólnej zabawy, odpoczynku oraz kształtowania postaw dobrego i uczciwego obywatela.

 

(Piotr Szlufik sdb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%