Dzisiejsze popołudnie na boisku przy ul. Sikorskiego 9 należało do organizatorów II Festynu Rodzinnego: I LO im. J. H. Dąbrowskiego, RSM Pionier oraz ich partnerów Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i EKO Serwisu. - Dziś jesteśmy tutaj aby dzieci dowiedziały się jaki dom jest bezpieczny. Dom to symbol bezpieczeństwa, ale wiadomo nie jest wolny od zagrożeń na przykład takich jak pożar. Hasłem przewodnim akcji jest czujka dymu ostrzegająca przed zagrożeniem - mówi kpt. Zdzisław Pęgowski z PSP w Kutnie. - W naszym namiocie dzieci kolorują rysunki opowiadające o zagrożeniach, na każdym jest numer alarmowy do nas. Mogą obejrzeć i dotknąć gaśnicy, różnych zaworów i kluczy do nich, mogą też zajrzeć do wozu strażackiego. Mali chłopcy pod okiem kutnowskich strażaków próbowali swoich sił w konkursie sprawnościowym i mogli poczuć się jak oni w akcji. Zadaniem chłopców było jak najszybsze pokonanie tunelu, założenie hełmu strażackiego oraz trafienie do celu strumieniem wody. Naprzeciw strażaków swoje stanowisko miała Grupa Ratownictwa Medycznego OSP Dąbrowszczak. Tam z kolei uczestnicy festynu dowiadywali się jak zrobić sztuczne oddychanie. Chętnych na szczęście nie brakowało. Nie trzeba podkreślać, jak ważna jest świadomość i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Przy namiocie firmy EKO Serwis dzieci zbierały punkty za prawidłowe segregowanie śmieci. Pięcioletni Nikodem bez pomocy swojego taty wkładał rozsypane śmieci do odpowiednich wiaderek. Doskonale wiedział, że szkło, makulatura, organiczne odpadki czy plastik nie powinny być w jednym pojemniku i bezbłędnie przyporządkował je do kolorowych wiader.
2013-10-06 17:15:23