To już piąty Rajd Rowerowy Śladami Bohaterów Września 1939 roku organizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Żychlinie. Tym razem uczestnicy swoje rowery skierowali do Kaszew Kościelnych, gdzie przy zbiorowej mogile oddali hołd żołnierzom Wojska Polskiego poległym we wrześniu 1939 roku. Mogiła zlokalizowana jest na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Kaszewach Kościelnych. Na miejscu nauczyciel Grzegorz Kłosik przedstawił krótki rys historyczny związany z odwiedzonym miejscem. Grupa uczciła pamięć poległych minutą ciszy oraz zapaliła symboliczny znicz. Trasa rajdu wiodła bezpiecznymi, malowniczymi, wiejskimi drogami przez Dobrzelin, Drzewoszki Wielkie, Wolę Owsianą, Szczyt, Złotniki, Kaszewy Tarnowskie, Kaszewy Dworne, aż do Kaszew Kościelnych. Z powrotem trasa została urozmaicona i częściowo prowadziła przez Kotliska, Szymanówkę i Podgajew, by w Szczycie wrócić ponownie na znany szlak. Po drodze uczniowie mogli zobaczyć kilka miejsc, których niestety czas i historia nie oszczędziły, jak np. dworki w Dobrzelinie, Szczycie i Kaszewach Dwornych. Z elementami historii dynamicznie mieszały się współczesne rozwiązania komunikacyjne – autostrada, wiadukty oraz elektrownie wiatrowe. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne pierwotny termin wyprawy został przełożony, a ostatecznie pomimo trudnych warunków w rajdzie uczestniczyło sześciu uczniów i dwóch opiekunów. Mimo silnego, chłodnego wiatru, lekko zmęczeni i trochę zmarznięci z dumą wracaliśmy z kolejnej wyprawy.
2013-09-25 10:27:30