Zamknij
REKLAMA

Duża zmiana na stacjach benzynowych. Tak będzie od soboty

12.50, 30.09.2022 Źródło: Auto Kult
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Już w sobotę, 1 października, na polskich stacjach benzynowych zmienia się paliwo. Będziemy tankować tzw. "paliwo przejściowe". Co to oznacza?

Zmiana ta podyktowana jest zmianami temperatur w Polsce. Paliwo przejściowe obecne będzie na stacjach benzynowych od 1 października do 15 listopada, a także  a także od 1 marca do 15 kwietnia. Zmiana paliwa na tzw. przejściowe nie powinna wpłynąć na jego cenę. 

Nowe paliwo cechuje się wyższą odpornością na niskie temperatury, a to szczególnie ważne w przypadku właścicieli aut tankujących diesla. 

Kierowcy diesla uważajcie

- Jesień i zima to pory roku, które są szczególnie wymagające dla samochodów na olej napędowy. Jest tak dlatego, że wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera w paliwie w naturalny sposób wytrącają się kryształki parafiny. Te mogą zatkać filtr paliwa i w efekcie uniemożliwić jazdę -  wskazuje serwis Auto Kult.

W przypadku oleju napędowego sprzedawanego na stacjach w tym czasie musi on charakteryzować się temperaturą zablokowania zimnego filtra wynoszącą przynajmniej -10 stopni Celsjusza.

Zmiany dotyczą też benzyny

W przypadku benzyny zmianie ulega  parametr przedziału prężności par.

- Im niższa temperatura zewnętrzna, tym trudniej o zapłon. By zrównoważyć tę zmianę, zwiększana jest lotność sprzedawanego paliwa. Benzyna o wyższej lotności ułatwia rozruch - podaje Auto Kult.

Parametry dla letniej wersji benzyny wahają się od 45 do 60 kPa, dla benzyny przejściowej jest to od 45 do 90 kPa. 

(Źródło: Auto Kult)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%