Zamknij

Kandydat na radnego powiatowego - Paweł Babecki lista 8 miejsce 3

17:56, 30.09.2018 Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Kukiz'15 Aktualizacja: 21:56, 30.09.2018

Paweł Babecki 53 lata, żona Elwira, córki Ada i Eliza. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczony nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Nr 1 w Kutnie, wychowawca młodzieży. Zainteresowania sport i polityka. Bezpartyjny. Kandyduje do Rady Powiatu Kutnowskiego z listy nr 8 okręg 1 miejsce 3 z KWW Kukiz'15.

- Dotychczas pomimo zainteresowań, trzymał się Pan z dala od udziału w samorządowej polityce. Skąd ta zmiana?

- Postanowiłem kandydować w wyborach samorządowych, ponieważ marzy mi się samorząd ludzi przyzwoitych, zaangażowanych w życie lokalne a nie w spory partyjne i wieczne załatwianie czegoś dla „kolesi”. Chcę zmobilizować jak największą liczbę osób myślących podobnie. Zachęcić ich do udziału w wyborach samorządowych i głosowania na ludzi uczciwych i nieuzależnionych od partyjnych szefów – mam nadzieję, iż tacy są we wszystkich ugrupowaniach. Wydaje mi się, że niestety, nie odgrywają oni pierwszoplanowych ról. I dlatego to trzeba zmienić. Mnie osobiście najbliżej do Kukiz' 15, który na pierwszym miejscu stawia walkę z „partyjniactwem”, co jest szczególnie ważne w samorządzie lokalnym, powołanym, do tego aby zajmować się sprawami ważnymi dla całej społeczności, a nie partii i jej członków. Moja decyzja wypływa z doświadczeń ostatnich kilku lat, kiedy to często osobiście przekonywałem się o fatalnych praktykach ludzi działających w samorządzie powiatowym.

Jakie Pan ma doświadczenie, aby działać w samorządzie powiatowym ?

Niemal całe moje życie zawodowe to praca w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie. Miałem tam zaszczyt pracować z ludźmi, którzy z pasją budowali prestiż tej szkoły i od których wiele się nauczyłem. Niestety, patrzyłem też jak nasza szkoła stała się obiektem „targów” politycznych. Po tych wieloletnich doświadczeniach, chciałbym aby w szkołach rządzili fachowcy, dla których liczy się tylko dobro młodzieży. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować w nowej kadencji samorządowej. Nie są mi obce działania społeczne, byłem i jestem członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń, angażując się w tworzenie wielu wydarzeń o charakterze społecznym i sportowym. Przykładem mogą być organizowane z moim udziałem zawody siatkarskie, brydża sportowego oraz praca na rzecz młodzieży.

Co chciałby Pan zmienić w samorządzie powiatowym ?

Moje priorytety to: edukacja, bezpieczeństwo, lecznictwo, drogi publiczne oraz demokracja lokalna. Zamierzam wspierać każdą rozsądną inicjatywę, która może usprawnić funkcjonowanie naszej małej ojczyzny, niezależnie z jakiego środowiska wypłynie. Najważniejsza sprawa to zakończenie sporów partyjnych, podziałów i przybierania „barw wojennych” przez radnych powiatowych. Można się kłócić w czasie kampanii wyborczej, po jej zakończeniu działajmy razem dla dobra wspólnego a nie partyjnego. Mam nadzieję, że jest to możliwe i w każdej chwili będę przypominał radnym o ich służbie na rzecz społeczności lokalnej. Można się spierać, ale cel powinien być jeden - dobro wspólne a nie osobiste czy partykularne interesy. Moralność i przyzwoitość winna wrócić do polityki lokalnej!

Uwolnijmy samorządy od partyjnych „gierek” i układów!

Edukacja jako priorytet została wymieniona jako pierwsza. Jakie są więc Pana propozycje w dziedzinie oświaty?  

Planowy i powiązany z rynkiem pracy rozwój szkolnictwa zawodowego, przede wszystkim w oparciu i przy współpracy istniejących zakładów pracy na naszym terenie. Przedstawienie realnej perspektywy rozwoju systemu edukacji, opartej na danych demograficznych i prognozie finansowej na najbliższe lata. Edukacja to przede wszystkim uczniowie i ich rodzice, ale także nauczyciele. Każdy powinien czuć się ważny i funkcjonować w przewidywalnej rzeczywistości. Tworzenie strategii oświaty obecnej kadencji samorządu powiatowego – to mówiąc delikatnie: parodia i kpina. Dziesiątki stron z których nic nie wynika i niemożność jej uchwalenia przez 4 lata. Odgórne ustalanie ilości tworzonych klas w poszczególnych szkołach jak w minionej epoce. Odgórne próby likwidacji szkół. Zdrowa rywalizacja i walka o ucznia to naturalny sposób podnoszenia poziomu edukacji. Rolą powiatu jest zagospodarować w sposób racjonalny wszystkich nauczycieli i budynków szkolnych w zależności od potrzeb lokalnych. Planowanie i przedstawienie realnej perspektywy, zapewni przewidywalność i komfort dla wszystkich. Przykładem braku planowania jest zakup „słynnych” obrabiarek cnc dla ZS nr 1, to tak jakby rozpoczynać budowę domu od dachu. Nie mamy dziś czasu, aby przedstawiać dalsze absurdy w powiatowej oświacie. Dość narzekania – zmieniajmy razem nasze szkoły. Przede wszystkim: zmniejszenie liczebności klas, co podniesie poziom nauczania i zapewni zatrudnienie nauczycielom, zwiększenie dodatku motywacyjnego dla nauczycieli – zwłaszcza zawodu, przygotowującym uczniów do egzaminu zawodowego i maturalnego, dyrektorzy szkół wybierani z klucza kompetencji a nie przynależności.

A co zamierza Pan robić w dziedzinie bezpieczeństwa?

Uchwalenie powiatowego programu i dokonywanie oceny bezpieczeństwa. Większy wpływ na funkcjonowanie Komendy Powiatowej Policji, co wynika bezpośrednio z ustawy o samorządzie i Policji. Myślę, że stworzenie spójnego programu ,który pozwoli reagować stanowczo na sytuacje niebezpieczne czy kryzysowe. Dziś mówimy i słyszymy o nie najlepszym funkcjonowaniu np. policji . Wykorzystujmy możliwości jakie stwarza nam ustawa o samorządzie i policji w tym zakresie i wpływajmy na bezpieczeństwo naszych mieszkańców, chociażby przez zwiększenie ilości etatów i skuteczne ich zapełnienie w służbach porządkowych.

 Powiat Kutnowski prowadzi szpital. Jakie ma Pan lekarstwo dla powiatowej spółki?

Przede wszystkim to jawność i jasność stanu finansowego szpitala oraz opracowanie wieloletniego planu oddłużenia oraz w perspektywie właściwego funkcjonowania najważniejszej placówki zdrowotnej na naszym terenie. Najpierw należy postawić właściwą diagnozę, czyli audyt firmy zewnętrznej. Zapewnienie stabilizacji i konsekwentne działania – nieustanne zmiany zarządzających temu na pewno nie sprzyjają. Priorytet to zapewnienie bilansowania się szpitala. Być może szpital jako dobro wspólne, powinien otrzymać wsparcie od miasta i gmin. Jak powiedziałem wcześniej po właściwej diagnozie winny nastąpić wspólne i realne działania.

Drogi powiatowe spędzają każdemu radnemu sen z powiek. Wszyscy z nich korzystamy i ich stan obchodzi każdego. Jaki ma Pan plan na drogi?

Należy dokonać przeglądu stanu dróg i opracować długoterminowy plan naprawy i rozwoju dróg oraz tworzenie ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych. W miarę możliwości finansowych wskazać terminy realizacji i napraw

Demokracja lokalna to podstawa społeczeństwa obywatelskiego. Czy warto wykorzystać jej mechanizmy w naszym powiecie?

Ważne jest wzmocnienie wpływu mieszkańców powiatu na decyzje władz oraz sięgnięcie do narzędzia jakim jest referendum, w podejmowaniu kluczowych decyzji dla rozwoju i funkcjonowanie naszej małej ojczyzny. Uważam, że należy urealnić i upowszechnić konsultacje społeczne i budżet obywatelski.

(Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Kukiz'15)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%