Zamknij

Jak działa agencja pracy?

12:07, 08.08.2022 . Aktualizacja: 12:07, 08.08.2022
Skomentuj

Na polskim i międzynarodowym rynku istnieje wiele agencji pracy. Taki pośrednik jest swego rodzaju łącznikiem między kandydatami na dane stanowisko a zakładem pracy poszukującym pracowników. W jaki sposób działa agencja pracy? Czy pobiera opłaty za swoje usługi? Przeczytaj i sprawdź!

Czym dokładnie jest agencja pracy?

W prostych słowach agencja pracy to podmiot zajmujący się pośredniczeniem w procesie znajdowania pracodawcy i pracownika. To instytucja niepubliczna, która swoim charakterem nieco przypomina urząd pracy. Jednak w odróżnieniu od niego jest placówką finansowaną niezależnie i nie ma charakteru państwowego. Poza tym agencja pośrednictwa pracy jest nastawiona na skuteczne wyszukiwanie kandydatów na pracowników dla konkretnych firm. Dlatego często w tego typu agencjach i oferty są bardziej konkretne i częściej aktualizowane niż w urzędach pracy. To, czym jeszcze różni się taka agencja pracy od urzędu, jest to, że kandydat rejestrujący się w danej agencji nie jest ubezpieczany zdrowotnie, tak jak to ma miejsce w „pośredniaku”.

W jaki sposób działa agencja pracy?

Jak wspomnieliśmy, agencje pracy mają charakter niepubliczny i nie pobierają opłat za wyszukiwanie ofert pracy dla kandydatów. Co więcej, takie praktyki są zabronione przez prawo i stanowią podstawę do nałożenia kary finansowej na daną firmę. Wyjątkiem są sytuacje, gdy agencja pośrednictwa rzeczywiście ponosi koszty związane z zapewnieniem kandydatowi dodatkowego wsparcia. Może chodzić o wykonanie tłumaczenia dokumentów, zorganizowanie transportu do miejsca pracy czy pomoc w odszukaniu niezbędnej kwatery. Jednak podstawowe usługi w zakresie pośrednictwa są dla przyszłych pracowników bezpłatne.

Nieco inaczej sprawa wygląda w kontekście podmiotów poszukujących pracowników. Relacje partnerskie między pośrednikiem a zakładem pracy są opatrzone konkretnymi umowami. Firma zatrudniająca zobowiązana jest do przekazywania określonej kwoty pieniędzy w ramach pośrednictwa w znalezieniu kandydata na dane stanowisko. To ona więc pokrywa koszty związane z działaniem agencji pracy. Zwykle takie relacje partnerskie są wieloletnie i zapewniają podmiotom zatrudniającym stały dopływ odpowiednich kandydatów.

Czy agencja pracy może zatrudniać pracowników?

Szczególnym typem agencji pracy jest pośrednictwo pracy tymczasowej. Chodzi o to, że dana firma przejmuje obowiązek zatrudnienia kandydata, a potem dokonuje podnajmu pracownika do konkretnego zakładu pracy. Dlatego pracownik zatrudniony w agencji pośrednictwa pracy tymczasowej może określony czas spędzić w jednym zakładzie, po czym zostać przeniesiony do innego. Wynagrodzenie zawsze jest przekazywane przez agencję do danego pracownika.

Pośrednictwo pracy – czy warto korzystać?

W odróżnieniu od urzędów pracy agencja pracy zapewnia dostęp do częściej aktualizowanych ofert pracy. Ma też dużą wiedzę na temat konkretnych zakładów, która jest poparta wieloletnią współpracą. Jednak czasem wymagania stawiane przez agencje mogą być bardzo konkretne, co utrudnia znalezienie dobrze płatnej pracy osobom z niewielkimi kompetencjami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%