Zamknij

Kiedy powinno się cyklinować podłogę?

06:02, 02.08.2022 m Aktualizacja: 06:02, 02.08.2022
Skomentuj

Zacznijmy od tego, że podłoga wykonana z naturalnego drewna to marzenie bardzo wielu osób. Jednak niestety, ale rozwiązanie to nie należy do najtańszych. Istotne jest jednak to, że jeżeli jesteśmy już w posiadaniu drewnianej posadzki, ale wizualnie prezentuje się ona dobrze, wcale nie musimy decydować się na układanie nowej podłogi. W takim przypadku świetnie sprawdzi się cyklinowanie podłogi. Co warto na ten temat wiedzieć? Opowiemy o tym w dalszej części naszego tekstu.

Co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu podłogi?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w naszych domach i mieszkaniach królowały drewniane bankiet. Układano z nich najróżniejsze, nawet fantazyjne wzory i niewątpliwie prezentowały się one doskonale. Drewno jest materiałem, który dodatkowo pasuje niemal do każdej aranżacji. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na drewnianą posadzkę, nie musimy się obawiać, że nawet w trakcie remontu, kiedy zdecydujemy się na zupełnie inną stylizację naszych pomieszczeń, będziemy zmuszeni do wymiany także podłogi. Jednak wspomnieliśmy już o tym, że nawet najlepszej jakości drewno, z czasem ulega zniszczeniu. Na naszej podłodze mogą pojawić się wgniecenia, zadrapania, plamy czy nawet ruchome klepki i szczeliny. W takiej sytuacji nadal warto poddać drewnianą posadzkę renowacji. Cyklinowanie podłogi zatem polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy drewnianej posadzki, która po latach użytkowania jest już po prostu zniszczona. Oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki, by cyklinowanie drewna na naszej podłodze była w ogóle możliwe.

Kiedy cyklinowanie podłogi jest zasadne?

Jeżeli nasza drewniana posadzka nie prezentuje się świeżo, a jej wygląd pozostawia wiele do życzenia, warto zdecydować się na jej odświeżenie. Cyklinowanie podłogi będzie możliwe tylko wtedy, o ile podłoga jest w dość dobrym stanie. W przypadku, kiedy doszło do zalania drewnianej posadzki, a deski lub klepki napęczniały, cyklinowanie nie będzie możliwe. Podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy już kilka razy wykonywaliśmy ten zabieg renowacyjny i deski lub klepki parkietu będą zbyt cienkie, by można je było zeszlifować. Należy zatem pamiętać o tym, że mimo tego, że cyklinowanie podłogi wykonuje się co kilkanaście lat lub nawet później, niekiedy może okazać się ono niemożliwe. Są to oczywiście jednostkowe, gdyż nawet dwudziestoletni lub starszy parkiet może prezentować się świetnie. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na cyklinowanie podłogi, będziemy mieli pewność, że jest to dobra inwestycja. W takiej sytuacji uda nam się przywrócić drewnianej posadzce dawny blask i świeży wygląd, a także warto wiedzieć o tym, że renowacja będzie znacznie tańsza niż układanie nowej podłogi. Ponadto, jeżeli mielibyśmy się zdecydować na drewnianą posadzkę, musielibyśmy się liczyć ze sporymi kosztami. Alternatywą będą oczywiście panele lub płytki, ale nie jest to rozwiązanie tak trwałe i wytrzymałe jak drewno. Dlatego też, jeżeli planujemy renowację podłogi, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Nowoczesne cykliniarki zapewniają pracę bezpyłową, dlatego cyklinowanie podłogi nie musi wiązać się z całym remontem mieszkania czy domu. Należy jednak pamiętać o tym, że konieczne będzie opuszczenie mieszkania na kilka dni lub dłuższy okres, gdyż oprócz cyklinowania podłogi będzie konieczne jej zabezpieczenie właściwym środkiem impregnujący, który musi wyschnąć przed jego użytkowaniem. Oczywiście należy pamiętać również o tym, by całkowicie opróżnić pomieszczenia, w których chcemy odnowić drewnianą posadzkę.

Podsumowanie

Cyklinowanie podłogi niewątpliwie jest zabiegiem, który gwarantuje doskonałe efekty. Warto jednak wiedzieć również o tym, że ze szlifowanie wierzchniej warstwy naszego drewna może nawet odkryć i jego nowe oblicze. Oznacza to więc, że nasza drewniana podłoga po renowacji może wyglądać nieco inaczej. Oczywiście bardzo wiele zależy również od późniejszej impregnacji i wybrania właściwego środka chroniącego nasze drewno. Zabieg ten jednak bez wątpienia jest opłacalny i warto się na niego zdecydować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%