Zamknij

Nie tylko świece! Poznaj produkty parafinowe

15:21, 23.09.2021 m Aktualizacja: 08:09, 06.10.2021
Skomentuj

Parafinę powszechnie stosuje się do wyrobu świec oraz zniczy, jednak znajduje ona zastosowanie również w szeregu innych produktów. Sprawdź, jak powstaje ta niezwykła substancja i czym się cechuje, a także jakie są jej zastosowania w przemyśle, farmacji, kosmetologii i rozmaitych dziedzinach życia codziennego.

Rodzaje parafiny i jej właściwości

Parafina to produkt uzyskiwany z ropy naftowej (podobnie jak nafta, mazut, asfalt, benzyna, wazelina, olej napędowy czy wiele typów tworzyw sztucznych). W zależności od stanu skupienia, wyróżnia się następujące rodzaje parafiny:

- ciekła parafina (olej mineralny parafinowy): bezbarwna i pozbawiona zapachu ciecz, w temperaturze pokojowej przyjmuje formę ciekłą

- miękka parafina (parafina kosmetyczna): wykorzystywana między innymi jako jeden ze składników do produkcji kosmetyków, topi się w około 45 stopniach Celsjusza

- parafina twarda (wosk parafinowy): przybierająca postać krystalicznego ciała nierozpuszczalnego w wodzie, topi się w około 60 stopniach 

Spotykane są również inne metody podziału, które klasyfikują parafinę ze względu na stopień rafinacji lub inne kryteria.

Zastosowanie parafiny - przemysł

Parafinę szeroko wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach przemysłu, kosmetologii, farmacji i życiu codziennym. Sposoby wykorzystania parafiny są zależne od branży. Przykładami zastosowania w przemyśle jest między innymi produkcja świec i zniczy, a także olejów, smarów i past oraz innych artykułów określanych ogólnie jako produkty parafinowe. Ponadto parafinę stosuje się do fizycznego, termicznego i chemicznego izolowania jednych materiałów od drugich.

Parafina w kosmetologii i farmacji

Parafina słynie też ze swoich właściwości nawilżających i natłuszczających, potrafi stworzyć warstwę ochronną na skórze, wygładza naskórek i sprawia, że skóra staje się miękka, gładka oraz elastyczna, a jej stosowanie korzystnie wpływa na ogólną kondycję skóry. Dlatego z parafiny powstają na przykład maseczki czy smarowidła w formie kremów i emulsji do dłoni, stóp i ciała. Ponadto substancja ta może stanowić dodatek do takich produktów jak peeling lub inne kosmetyki. Parafina ciekła jest spotykana także w aptekach, gdzie sprzedawana jest na okłady lub do użytku wewnętrznego jako środek przeczyszczający. Jej zastosowanie w kosmetologii i farmacji jest bardzo powszechne, ponieważ należy do substancji klasyfikowanych jako najbardziej skuteczne, dobrze przebadane i bezpieczne dla pacjentów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%