Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać baterie łazienkowe? Temat jest znacznie bardziej skomplikowany niż z pozoru może Ci się wydawać

15:03, 08.09.2021 | (.)
Skomentuj

Meblowanie domu czy mieszkania po remoncie to bardzo złożony proces, który może zająć ci wiele tygodni. W związku z tym, warto się do tego należycie przygotować. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie szafy, półki i stoły łatwo jest wybrać, zanim zobaczysz efekty odnawiania ścian i podłóg. Na szczęście, już na początku prac budowlanych. możesz zacząć rozglądać się za armaturą. Szczególnie baterie łazienkowe mogą sprawić ci wiele problemów. Dlatego prezentujemy kilka prostych porad, które pomogą ci w podejściu do tego tematu.

Baterie do łazienki - co powinieneś wybrać?

Generalnie, szukając baterii do łazienki będziesz mieć na myśli dwie rzeczy. Pierwsza z nich to słupek prysznicowy. Co prawda, może on być wkomponowany w kabinę, jednak w większości przypadków jest on wolnostojący. Dodatkowo, możesz znaleźć różne rozwiązania tego dodatku. Jedne projekty skupiają się na głowicy i słuchawce, inne będą proponować ci bardziej złożone rozwiązania, oparte o kolumnę i deszczownice. Znaleźć możesz także i takie, które będą kompatybilne do dysz natryskowych, elektroniki czy zdalnego sterowania.

Bateria umywalkowa - tu także masz bardzo dużo opcji

Sytuacja z drugim elementem armatury łazienkowej, czyli baterią łazienkową, jest tylko nieco łatwiejsza. Tutaj także możesz wybierać pomiędzy różnymi koncepcjami zaprojektowania całości. W zależności, jaką posiadasz miskę umywalkową, możesz wybrać baterię nablatową lub taką do montażu bezpośrednio na ceramice sanitarnej. Jeżeli projekt łazienki na to pozwala, możesz pokusić się o montaż głowicy bezpośrednio na ścianie. Jednak pamiętaj, że przy takim rozwiązaniu niezbędne jest, aby przygotować je na etapie projektu, a najpóźniej kilka dni przed położeniem płytek. Wszystko dlatego, że rurki w takim rozwiązaniu muszą wychodzić około trzydziestu centymetrów nad górną krawędzią miski umywalkowej. Normalnie usytuowane są pod nią, około czterdziestu centymetrów nad poziomem podłogi.

Baterie do łazienki takie jak Ty - pamiętaj, żeby wszystko utrzymać w Twoim stylu

Na szczęście wybór różnych dodatków i baterii łazienkowych jest teraz ogromny. Z całą pewnością istnieją modele, które zaspokoją twój gust i poczucie estetyki. Dlatego warto zacząć od jasnego określenia jaki styl sprawia, że czujesz się w nim komfortowo. W tym celu należy rozejrzeć się w internecie, możesz także odwiedzić sklepy, które aranżuję przykładowe pomieszczenia. Nie martw się, jeśli na tym etapie dalej nie upatrzyłeś idealnego modelu. Rzadko się zdarza, że od razu trafiamy na doskonałe rozwiązanie. Jednak, po tych wstępnych krokach, będziesz mógł stwierdzić, jaki styl jest ci bliższy. Mogą to być projekty industrialne, klasyczne, stylizowane na konkretną epokę lub nowoczesne.

Wiem, co mi się podoba, ale co dalej? To jeszcze nie koniec poszukiwań

Gdy już masz ogólne rozeznanie, co jest najbliższe twojemu sercu, to należy szukać nieco głębiej. Określ budżet, jaki chcesz poświęcić na baterie łazienkowe, i odfiltruj wszystko to, co poza niego wychodzi. Dzięki temu uzyskasz krótką listę, zgodnie z którą zintensyfikujesz proces poszukiwania. Na tym etapie można określić także: kolor, wielkość czy połysk. Im więcej ograniczników dodasz na tym etapie, tym zredukujesz czas na bezproduktywne przekopywanie się przez czeluści internetu.

Dlaczego baterie łazienkowe należy wybrać już w trakcie remontu?

Tak jak pisaliśmy powyżej, wybór baterii łazienkowych bardzo często wiąże się z przymusem dokonania przeróbek. Wielokrotnie byliśmy świadkiem tego, gdy złe umieszczenie zaworów znacząco ograniczało pole manewru w tej materii. Dlatego zwróć szczególną uwagę na to, w których miejscach znajdują się przyłącza z ciepłą i zimną woda. Zwłaszcza w kontekście baterii prysznicowej, bo to ona najczęściej jest mocowana bezpośrednio na płytkach. Dlaczego to jest ważne? Wystarczy kilkucentymetrowe niesymetryczne przesunięcie zaworów, a już do końca życia, a przynajmniej do kolejnego remontu, będzie cię ta krzywizna kłuć w oczy.

Bateria łazienkowa umywalkowa - czy tu dokładność jest tak samo istotna?

Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku baterii umywalkowych. Jeżeli nie montujesz jej na ścianie, to w każdej innej sytuacji zawory będą ukryte wewnątrz półki, na której umieścisz miskę. To o tyle wygodne, że zawory z armaturą w takim przypadku połączysz za pomocą elastycznych wężyków.

Jak wybrać armaturę do łazienki? Szybkie podsumowanie

Przy wyborze baterii łazienkowych, istotne będzie wcześniejsze zaplanowanie i rozmieszczenie zaworów. To one są kluczowe w tej kwestii i niestety, post factum, nie zawsze się da zmienić ich miejsce bez kucia glazury. Cała reszta to kwestia twojego gustu i wizji. Warto skonsultować z kimś wygląd łazienki, to pozwoli spojrzeć ci szerzej na ten temat i da szansę na otworzenie się na nowe koncepcje.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%