Zamknij

Odszkodowanie za źle wykonany remont

11:02, 12.06.2021 m Aktualizacja: 11:02, 12.06.2021
Skomentuj

Remont sam w sobie potrafi być bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie źle wykonany, pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Czy za remont można się domagać odszkodowania?

Bardzo często remonty wykonywane są bez spisanej umowy. Czy w takiej sytuacji, jeśli prace zostaną przeprowadzone nieprawidłowo nie przysługuje nam odszkodowanie za remont? Nic bardziej mylnego.

Przyjmuje się, że umowa o prace remontowe została zawarta - w formie ustnej. Jeśli zdarzy się, że będziemy musieli spotkać się z wykonawcą w sądzie, pomocne w postępowaniu dowodowym będą maile czy smsy, potwierdzające ustalenia. Od nierzetelnego wykonawcy możemy domagać się odszkodowania za szkody remontowe - roszczenie przysługuje nam także jeśli prace przeprowadzono nieterminowo.

Katalog uprawnień

W zależności od tego na czym polega problem i jaki jest etap remontu, różne będą nasze uprawnienia. W tym zakresie przydają się porady prawne, dzięki którym ustalimy dalsze kroki.

W trakcie trwania remontu, który przeprowadzany jest niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, możemy odstąpić od umowy lub zdecydować się na wykonanie zastępcze. Zanim podejmiemy każdy z tych kroków musimy wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonywania umowy, wyznaczając mu stosowny termin. Jeśli termin upłynie i wykonawca nie zrealizuje naszego roszczenia, możemy odstąpić od umowy, albo powierzyć jej wykonanie komuś innemu - na koszt i ryzyko wykonawcy.

Po zakończonym remoncie możemy dochodzić odszkodowania albo wykorzystać instytucję rękojmi, w sytuacji, gdy prace zostały przeprowadzone niezgodnie z umową lub też widzimy wadliwość wykonania. Warto wiedzieć, że istnieje opcja odmowy odbioru remontu, natomiast nie będziemy wtedy mogli skorzystać z uprawnień z rękojmi za wady.

Co zrobić gdy remont się opóźnia? Jeśli w umowie zastrzegliśmy karę umowną, jest to uprawnienie, z którego będziemy mogli skorzystać. Jeśli powstałe opóźnienie uzasadnia przypuszczenie, że remontu nie uda się dokończyć w umówionym czasie możemy, nie wyznaczając już dodatkowego terminu, odstąpić od umowy. Takie uprawienie powstaje jeszcze przed upływem umówionego dnia zakończenia prac.

Warto znać swoje prawa względem wykonawcy i nie pozwolić na to, aby nierzetelny fachowiec naraził nas na straty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%