Zamknij
REKLAMA

Pożyczka prywatna- co trzeba wiedzieć przed jej zaciągnięciem?

12:02, 09.06.2021 | (.)

Pożyczka prywatna stanowi alternatywę wobec pożyczek z instytucji pozabankowych i kredytów bankowych. Takie wsparcie pieniężne można było kiedyś uzyskać jedynie od rodziny czy znajomych, a teraz jest ono również możliwe od indywidualnych osób czy grup osób należących do spółdzielni albo stowarzyszeń. To propozycja dla wszystkich, którzy z pewnych przyczyn nie mogą liczyć na kredyt gotówkowy w banku.

Czym jest właściwie pożyczka prywatna?

Jest to określenie dotyczące każdej pożyczki udzielonej przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej o tym charakterze. Jest ona udzielana tylko na podstawie przepisów znajdujących się w Kodeksie Cywilnym, który nie zawiera restrykcyjnych przepisów, co do przydzielania takich pożyczek. Taki pożyczkodawca nie musi więc przestrzegać pewnych regulacji, które dotyczą banków i firm pożyczkowych. Pożyczką prywatną może być pożyczka społecznościowa, pożyczka udzielana przez znajomą osobę czy pożyczka od obcej osoby, czyli prywatnego inwestora.

Jakie wymagania musi spełnić osoby decydująca się na wzięcie pożyczki prywatnej?

Nie ma tutaj zbytnio wygórowanych wymagań, gdyż pożyczkobiorca musi mieć jedynie polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat oraz posiadać dowód osobisty. Do zaciągnięcia prywatnej pożyczki nie są potrzebne żadne zaświadczenia o dochodach, gdyż podmiot udzielający wsparcie finansowe nie sprawdza zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Oprócz tego nie weryfikuje on również rejestrów BIK, KRD, BIG albo ERIF. W przypadku umów na wyższe kwoty potrzebny jest zastaw, podpisanie weksla, poręczyciel albo inna forma zabezpieczenia.

Dla kogo są pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne dedykowane są wszystkim osobom, które nie mogą liczyć na skorzystanie z oferty instytucji bankowych czy parabanku. Są to więc pożyczkobiorcy, którzy nie mogą spełnić często wysokich wymagań takich instytucji, nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej czy nie spełniają kryterium, co do wysokości osiąganych dochodów. Chcąc liczyć na kredyt bankowy, należy mieć regularne dochody i spłacone wszelkie inne zobowiązania. Banki dokładnie przyglądają się wszelkim rejestrom (KRD, BIG, BIK). Osoby bezrobotne czy zadłużone nie mają żadnych szans na skorzystanie z oferty bankowej, czy pozabankowej. Niekiedy zdarza się, że dana instytucja pożyczy takiej osobie pieniądze, aczkolwiek są to niewielkie kwoty. Aby móc uzyskać większe wsparcie, często jedynym rozwiązanie jest zaciągnięcie pożyczki prywatnej.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Zdawać by się mogło, iż pożyczka prywatna jest najlepszą opcją dla osób zadłużonych i bezrobotnych. Warto jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o pożyczkę prywatną, nie ma tutaj ograniczeń dotyczących kosztów albo konsekwencji nieterminowych spłat. Trzeba liczyć się również z dodatkowymi formalnościami. W takich pożyczkach prywatnych panuje pełna dowolność, a więc pożyczkodawca może sam ustalić koszt pożyczki, sposób jej zabezpieczenia i podejmowane czynności w przypadku problemów z jej spłacaniem przez pożyczkobiorcę. 

Ile można pożyczyć?

W pożyczkach prywatnych ustala się indywidualne zasady udzielania wsparcia finansowego pomiędzy stronami umowy. Kwota pożyczki może być więc dowolna. Może być to tylko kilkaset złotych, jak i kilkaset tysięcy złotych. To pożyczkodawca ustala, ile pieniędzy jest w stanie pożyczyć, biorąc pod uwagę zdolności pożyczkobiorcy do jej spłaty, gdyż w końcu chce odzyskać swoje pieniądze i na tym zarobić. Ponadto ustalane są pomiędzy stronami również inne parametry pożyczki, czyli wysokość rat, czas spłaty, koszty.

Więcej informacji na temat pożyczek prywatnych oraz społecznościowych można znaleźć na stronie:  https://udziele-pozyczki.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%