Zamknij

Dieta na co dzień - z czego powinien się składać pełnowartościowy posiłek?

14:16, 14.05.2021 (.) Aktualizacja: 14:17, 14.05.2021
Skomentuj

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat powstało sporo diet opartych o różne założenia uzależnione od celu, jaki ma zostać osiągnięty. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą dobrego zdrowia i zgrabnej sylwetki jest przede wszystkim komponowanie pełnowartościowych posiłków. Z czego powinien składać się taki posiłek oraz jak rozplanować swoją codzienną dietę, aby dostarczać organizmowi cennych składników?

Z czego powinien się składać pełnowartościowy posiłek?

Aby posiłek można było określić w pełni wartościowym dla ludzkiego organizmu, powinien zawierać określone składniki pokarmowe. Podstawę powinny stanowić zawsze warzywa w większej części całego posiłku, a także porcja owoców. Do tego istotne jest, aby w takim posiłku zawrzeć odpowiednią ilość produktów zbożowych - mogą to być różnego rodzaju kasze np. gryczana, jęczmienna, albo razowe pieczywo. Ważne jest również, aby posiłek był bogaty w białko przynajmniej w 1/4 całości. Świetnym źródłem białka jest fasola, groch, czy soczewica, a także jajka, ryby i chude mięso. Aby posiłek był pełnowartościowy, nie można również pominąć odpowiedniej ilości cennych tłuszczy. Do dania warto dodać olej np. rzepakowy, lniany, albo oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. 

Co jeszcze jest istotne w pełnowartościowym posiłku?

Oprócz podstawowych składników odżywczych, w jakie powinien obfitować codzienny jadłospis, warto mieć na względzie także inne aspekty. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Dodatek do wartościowego posiłku powinna stanowić woda albo zielona herbata. Lepiej unikać słodzonych napojów. Oczywiście, napojenie powinno nastąpić po posiłku, najlepiej w odstępie pół godziny od spożycia. Oprócz tego bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja. Do zdrowej diety poleca się włączyć również napary ziołowe, które także spożywa się po posiłku. Szeroki wybór suplementów, a także mieszanek ziołowych znaleźć można na stronie wapteka.pl

Zalety pełnowartościowych posiłków

Warto przyjrzeć się również korzyściom, jakie płyną ze spożywania pełnowartościowych posiłków. Co istotne, tak skomponowany posiłek przede wszystkim pozwala na dostarczenie organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak węglowodany, białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Dzięki temu zyskać można stabilne zdrowie, lepsze samopoczucie, oraz więcej energii każdego dnia. Ponadto, stosując się do przedstawionych wskazówek w komponowaniu swoich posiłków, wyrobić można w sobie zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki czemu zmniejszy się łaknienie na podjadanie między posiłkami. Dodatkowo takie posiłki powinny spożywać osoby, które chcą schudnąć i pracować nad swoją sylwetką. 

Na jaką dietę warto zwrócić uwagę?

Wiadomo już, jak powinien wyglądać pełnowartościowy posiłek. A czy istnieją rodzaje diet, na których warto oprzeć swój codzienny jadłospis? Jedną z takich możliwości jest dieta bogatoresztkowa. Dieta bogatoresztkowa – jakie są jej zasady i dla kogo jest skierowana? Zakłada ona przede wszystkim dostarczanie sporych ilości błonnika pokarmowego w każdym daniu. Oczywiście, posiłki, jakie zalecane są w tej diecie, stanowią posiłki pełnowartościowe i wpływają na poprawę nawyków żywieniowych, Dieta bogatoresztkowa polecana jest dla osób, które chcą schudnąć, a także w różnych chorobach np. otyłość, cukrzyca i schorzenia kardiologiczne. Założenia takiego jadłospisu to m.in. produkty żytnie i razowe, nabiał, mięso, ryby, a także kasze i białka jaj. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%