Zamknij

Na jakie ogrzewanie domu postawić?

10:34, 21.01.2021 (.) Aktualizacja: 09:13, 25.01.2021
Skomentuj

Wybór ogrzewania decyduje o późniejszych rachunkach i wygodzie. Nie ułatwia go wielość nowoczesnych kotłów do wyboru, zarówno gazowych jak i na paliwa stałe. Poza tym pozostaje pytanie, czy wciąż jeszcze opłaca się inwestować w kocioł węglowy? W końcu mamy do wyboru całą gamę instalacji ekologicznych. Czym się różnią?

Gazowe kotły kondensacyjne

Ogrzewanie domu gazem ma dużo zalet. Przede wszystkim jest to wygoda, brak konieczności wygospodarowania miejsca na paliwo, dokładania go, sprzątania, czyszczenia itd. A nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne cechuje wysokie wykorzystanie paliwa, są zatem oszczędne. Tradycyjny kocioł gazowy nie wykorzystuje całego potencjału paliwa. Wszystko rozbija się o chłodzenie. Kondensacyjne potrafią obniżyć temperaturę spalin o połowę w porównaniu z tradycyjnymi. A to oznacza oszczędności nawet na poziomie 20 proc. w skali roku na rachunkach. Kolejnym zyskiem jest mniejsza emisja spalin, czyli są bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne. Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne, praktycznie bezobsługowe. Co jest kolejną dużą zaletą.

Eko paliwo

Czy palenie węglem jest ekologiczne? Jest to nadal jedno z najtańszych paliw. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo w dużej mierze zależy to od rodzaju kotła. Jedno jest pewne, stare piece węglowe nie należą do ekologicznych. Natomiast obecnie można kupić ekologiczne kotły na węgiel, które oprócz mniejszej emisji spalin cechuje również większa wydajność. Warto rozważyć również inne rodzaje kotłów na paliwa stałe, takie jak ekogroszek czy pellet.

Ekogroszek

Nowoczesne piece na ekogroszek są wygodne pod wieloma względami. Wyposażone w podajnik wymagają obsługi co kilka dnia, uzupełnia się kosz zasypowy i gotowe. A czym jest sam ekogroszek? Jego nazwa może być nieco myląca, bo powstaje on z węgla kamiennego bądź brunatnego. Skąd więc przedrostek eko? Bo spełnia wszystkie normy unijne w tym obszarze.

Pellet

Alternatywą dla ekogroszku są piece na pellet. Z Czego on powstaje? Z odpadów drzewnych. Jest w pełni naturalnego pochodzenia, dlatego coraz częściej bywa określany mianem paliwa przyszłości, ekologicznym. Popiół może być nawozem. Pellet cieszy się dużą popularnością w wielu krajach wysokorozwiniętych, zarówno w gospodarstwach domowych jak i budynkach użytkowych.

W starciu ekogroszku z pelletem, biorąc pod uwagę koszty, to są one zbliżone. Natomiast jeśli chodzi o ekologię, to w tej kategorii wygrywa pellet. A jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu są gazowe kotły kondensacyjne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HoldenHolden

0 0

U mnie doskonale sprawuje się pompa ciepła. Urządzenie mam od firmy Fonko i zdecydowanie każdemu polecam - na pewno się nie zawiedziecie. 12:21, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%