Zamknij

Dzień z życia elektryka - jak wygląda jego praca?

09:02, 20.01.2021 (.) Aktualizacja: 12:14, 26.01.2021
Skomentuj

Z energią elektryczną mamy styczność każdego dnia. Wszystkie domostwa, przedsiębiorstwa, budynki użyteczności publicznej, ulice i każda przestrzeń, która została zajęta przez człowieka, zasilana jest w prąd. Każdego dnia używamy urządzeń, które działają dzięki niemu.

Elektryk jest osobą, która odpowiada za prawidłową pracę sieci elektrycznych, tworzenie projektów instalacji, poprawne działanie maszyn i urządzeń, sporządzanie przeglądów technicznych, wykonywanie napraw i konserwacji. Żeby dowiedzieć się, jak wygląda zakres obowiązków fachowca tej profesji, należy wyszczególnić miejsce, w którym jest zatrudniony.

Czym się zajmuje elektroinstalator?

Praca elektryka budowlanego obejmuje wykonywanie projektów instalacji elektrycznej. Opracowuje on plany całościowe przyłącza elektrycznego od podstaw. Jego obecność jest niezbędna, by zatwierdzić projekt. Również zajmuje się podłączaniem elementów oświetleniowych i działających przy użyciu prądu do istniejących systemów. Osoba, która specjalizuje się w tego typu działaniach, nie musi pracować na etacie w jednej firmie. Może założyć swoją działalność i wybierać projekty, które są dla niej najkorzystniejsze, co daje poczucie niezależności. Jest to dochodowa opcja, a na rynku nieruchomości popyt na fachowców z tej dziedziny wciąż wzrasta.

Żeby rozszerzyć swoje pole manewrów, móc wybierać z najciekawszych projektów, warto rozwijać wykształcenie, rozpoczynając naukę jako technik elektryk zaocznie, otrzymuje się niezbędną wiedzę, by pracować jako elektryk na budowie. W ciągu roku zdobywa się odpowiednie kwalifikacje z zakresu montażu, uruchomiania i konstrukcji maszyn oraz urządzeń elektrycznych.

Elektryk przemysłowy – odpowiedzialny i pewny etat

Profesjonaliści zatrudnieni na stanowisku elektryka przemysłowego, sporządzają dokumentację techniczną, zajmują się montażem, instalacją i konserwacją sieci. Przeprowadza naprawy w systemach niskiego i średniego napięcia w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Jego zadaniem jest także szukanie przyczyn awarii i ich usuwanie, pokonywanie przestojów produkcyjnych. Programuje i uruchamia nowe systemy. Musi odznaczać się dużą wiedzą techniczną - w tym opanować algorytmy sterowania. Dokonuje przeglądów i działań konserwujących. Jest to odpowiedzialna i urozmaicona praca dla osoby o wysokich kwalifikacjach. Ścieżkę kariery można rozpocząć, wybierając  Szkołę Partnerską Viessmann - https://viessmann.plus/, by móc zdobywać kolejne stopnie umiejętności i  stabilną pracę w firmie o ugruntowanej pozycji. Jest to gwarancją zdobycia dobrego i pewnego etatu.

Elektroenergetyk

Elektroenergetyk znajduje zatrudnienie w elektrowni, gdzie odpowiada za kontrolę i nadzór działania urządzeń i systemów. Jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników, którzy przebywają na terenie zakładu, a także za czuwanie nad bezawaryjnym przepływem prądu w danej lokalizacji, dlatego jego posada jest tak ważna i istotna w przedsiębiorstwie. Jest to praca dla osób z wyższym wykształceniem, dlatego, by zdobyć ten zawód, należy kontynuować naukę na studiach o kierunku przygotowującym do pełnienia obowiązków elektroenergetyka. Zarobki w tym fachu są wysokie, warto rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać kolejne kompetencje.

Praca elektryka otwiera szerokie perspektywy przed absolwentami kursów. Można skorzystać z możliwości zatrudnienia już po rocznym szkoleniu lub potraktować je jako wstęp do dalszego rozwoju. Wielość specjalizacji, możliwości angażu w różnych miejscach, a także opcja założenia własnej firmy to gwarancja na to, że każdy miłośnik tej dziedziny znajdzie odpowiednią ścieżkę kariery dla siebie i wybierze odpowiadający mu tryb pracy.  Niesłabnący popyt na specjalistów w tym sektorze zachęca do obrania tego kierunku kształcenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%