Zamknij

Proces rehabilitacji

11:56, 26.11.2020 m Aktualizacja: 11:57, 26.11.2020
Skomentuj

Sprawność zarówno psychiczna jak i fizyczna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Pozwala nam na sprawne funkcjonowanie i wypełnianie obowiązków zawodowych jak i dnia codziennego. Niestety sprawność tą możemy utracić. Może to być utrata całościowa lub tylko częściowa. Dzieje się to często na skutek różnego rodzaju wypadków lub przebytych schorzeń. Co wtedy należy zrobić? Otóż w przypadku utraconej sprawności należy poddać się procesowi rehabilitacji.

Co to takiego jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to szereg procesów podejmowanych w celu przywrócenia lub poprawienia sprawności fizycznej lub psychicznej. Skierowana jest przede wszystkim do osób, które z różnych przyczyn tą sprawność utraciły np. podczas wypadku lub kontuzji. Utrata sprawności ( nawet w małym stopniu) znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jaki jest czas trwania rehabilitacji? To wszystko zależy od stanu pacjenta w jakim się obecnie znajduje. W przypadku znacznej utraty sprawności lub ciężkich kontuzjach proces ten może być znacznie dłuższy. Na czas trwania rehabilitacji ma również wpływ zdolność naszego organizmu do regeneracji i odbudowy. Dlatego nie da się z góry przewidzieć dokładnie jak długo będziemy musieli się rehabilitować.

Rehabilitacja a fizykoterapia

Często mówiąc o rehabilitacji stosujemy zamiennie słowo fizykoterapia. Nie jest to karygodny błąd, jednak te dwa słowa nie oznaczają tego samego. Rehabilitacja to znacznie szersze pojęcie niż fizykoterapia. To właśnie w jej skład wchodzi m.in. fizykoterapia. Rehabilitacja nie musi być tylko fizyczna ( dotyczyć ciała) , ale także psychiczna i społeczna. Ma na celu przywrócenie stanu organizmu do stanu sprzed zdarzenia, które spowodowało utratę sprawności. Rehabilitant także działa profilaktycznie, aby w przyszłości zapobiegać takim zdarzeniom. Fizykoterapeuta skupia się na konkretnym problemie człowieka ( fizycznym). Pracuje on z uszkodzonym ciałem lub nawet tylko z konkretnym jego fragmentem np. kolanem, łokciem, barkiem. Jego zadaniem jest zastosować takie bodźce, aby poprawić sprawność ćwiczonego obszaru np. zmniejszyć odczucie bólu czy obrzęku.

Kiedy powinniśmy skorzystać z rehabilitacji?

Wskazań do rehabilitacji jest naprawdę bardzo wiele. Im wcześniej ją zaczniemy tym większa szansa na szybszy powrót do odzyskania dawnej sprawności lub znacznej jej poprawy. Jak każdy proces tak również ten, aby przyniósł od nas pożądane efekty musi być systematyczny i odpowiedni dobrany przez specjalistę. Nigdy nie powinniśmy sami na własna rękę dobierać sobie ćwiczeń podnoszących naszą sprawność. Nieumiejętny dobór ćwiczeń lub zabiegów rehabilitacyjnych nie tylko może nie przynieść efektów, ale czasem nawet pogorszyć nasz stan zdrowia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%