Zamknij
REKLAMA

Komornik sądowy może wejść do mieszkania dłużnika? Co może zająć?

13:34, 19.11.2020 | (.)
Skomentuj

Komornik sądowy to prawniczy „bad guy”. Jego osoba obrosła mitami, większość z nich jest albo nieprawdziwa, albo błędnie interpretowana i przeinaczana. Dłużnik może zastanawiać się nad tym, czy komornik sądowy ma prawo wejść do jego mieszkania i na jakich warunkach może tego dokonać. Co może zająć komornik sądowy? Razem ze specjalistą z komornik-bielan.pl postaramy się odpowiedzieć na te pytania – zapraszamy!

Praca komornika sądowego w pigułce…

To wyjątkowy zawód, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Komornik sądowy musi bowiem skutecznie wyegzekwować należność od dłużnika, co prowadzi do specjalnych uprawnień, jakie posiada, a które poczytywane są mu za złe. W celu spieniężenia zadłużenia lub nakłonienia dłużnika do spłaty należności, komornik sądowy może zająć majątek danej osoby, np. nieruchomości, samochody i inne. Komornik sądowy ma więc spore uprawnienia, ale czy może wejść do mieszkania dłużnika?

Co może komornik sądowy? Czy ma prawo wejść do domu dłużnika?

Jak dowiadujemy się ze strony komornika sądowego z Kalisza (www.komornik-bielan.pl), zgodnie z obowiązującym prawem komornik sądowy może wejść do lokalu dłużnika, nawet otwierając go przymusowo z pomocą ślusarza. Ponadto może zajrzeć do wszelkich schowków należących do dłużnika, a w sytuacji podejrzenia ukrywania majątki, może go nawet przeszukać. Oczywiście przeszukanie schowków przez komornika sądowego nie jest konieczne wówczas, gdy dłużnik sam wyda majątek. Generalnie zdecydowana większość środków przymusowych, jakie stosuje komornik sądowy, jest przez dłużnika do uniknięcia, pod warunkiem, że współpracuje i wykazuje chęć spłacenia długu.

Czy komornik sądowy przeszukuje lokal zawsze w obecności policji?

Obecność policji, a co za tym idzie skorzystanie ze środków przymusu jest konieczne tylko w sytuacji, gdy dłużnik utrudnia pracę komornika sądowego i/lub awanturuje się, nastaje na jego bezpieczeństwo itp. Co więcej koszty takiej operacji z udziałem policji przechodzą na dłużnik i to on musi zapłacić za obecność dodatkowych funkcjonariuszy w obecności komornika sądowego. Opłata wynosi 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – stawiany opór jest więc kiepskim pomysłem. Nie tylko wydłuży on egzekucję i utrudni dalsze kontakty z komornikiem sądowym, ale również będzie sporym ciosem dla portfela dłużnika.

Co może zająć komornik sądowy?

Praktycznie wszystko. To dość okrutne z perspektywy dłużnika, ale zgodnie z przepisami, komornik sądowy ma obowiązek zostawić mu racje żywnościowe na krótki okres kilku tygodni. Oprócz tego komornik sądowy zajmuje dosłownie wszystko, w tym nieruchomości, jak mieszkania, domy czy działki, oraz ruchomości, jak samochody, meble, przedmioty kolekcjonerskie, sprzęty itp. Wszystko co ma dla komornika sądowego wartość i potencjał, by przedmiot ten spieniężyć i odzyskać część długu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

bnbnbbnbnb

1 0

a w okresie pandemi muszę go wpuścić ? a może musi mieć aktualne badania na covid 04:55, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA