Zamknij

Deska kompozytowa na elewację i fasadę - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

21:07, 30.09.2020 (.) Aktualizacja: 21:08, 30.09.2020
Skomentuj

Zakładanie desek kompozytowych na elewację i fasadę w domu to obecnie jeden z najważniejszych trendów. Być może wynika to z mody nawiązywania do natury, być może jest podyktowane potrzebą uporządkowania i minimalizmu w formie. Obojętnie, dlaczego tak się dzieje, architekci w całej Polsce pokochali takie rozwiązanie. To naprawdę świetna alternatywa dla sidingu.

Elewacja kompozytowa – jak dobrać do budynku?

Najnowsze trendy stawiają przede wszystkim na prostotę i elegancki minimalizm. Dotyczy to nie tylko wnętrza, lecz także właśnie wykończenia budynku. Dlatego ostatnio bardzo popularna jest elewacja z kompozytu drewna. Czy jednak takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku starszych budynków?

Oczywiście, że tak, ale wszystko zależy od szczegółów. Wszystko musi ze sobą dobrze współgrać: kolory fasady, dachu, okien, drzwi, nawet orynnowania muszą być do siebie dopasowane. Wszystko powinno być w podobnej tonacji, aby uniknąć chaosu i wrażenia nieładu. Dlatego warto postawić na elewację kompozytową w kolorach naturalnego drewna lub brązu. Wtedy można bez problemu dopasować do nich stolarkę okienno-drzwiową właśnie z naturalnego drewna. Jeśli do tego dach budynku ma kolor klasycznej czerwieni lub jest utrzymany w kolorze rustykalnego brązu.

Elewacje kompozytowe – najnowsze trendy

Najnowsza moda w dziedzinie elewacji każe postawić na prostotę i naturalność, dlatego najczęściej elewacja z kompozytu drewna nie jest położna na wszystkich ścianach. Z reguły umieszcza się ją tylko częściowo – na przykład na ścianie frontowej, nad wejściem lub przy balkonie. Dzięki temu bryła budynku jest o wiele bardziej atrakcyjna.

W połączeniu z deskami elewacyjnymi w naturalnych odcieniach drewna nie wszystkie farby wyglądają dobrze. Idealnym tłem do takiej elewacji jest biała fasada z tynku mineralnego lub strukturalnego. Można jednak postawić także na inną kolorystykę. W tym wypadku wybiera się odcienie harmonizujące, jak beże czy delikatne brązy, lub wręcz przeciwnie – kontrastowe, na przykład szarość czy ciemny kolor do jasnej deski kompozytowej. Z paletą dostępnych kolorów deski kompozytowej zapoznać się można (https://ekoteak.pl/produkty-i-uslugi/elewacje-fasady-kompozytowe/) - na stronie jednego z czołowych, polskich producentów.

Jak wykonuje się elewacje z kompozytu drewna?

Aby elewacja kompozytowa była naprawdę atrakcyjna, należy zainwestować w materiał wysokiej jakości. Deski kompozytowe zazwyczaj są bardzo trwałe – to rozwiązanie, które jest bardziej odporne niż drewno, a jednocześnie ma podobną strukturę, kolor i zapach. Dlatego jest to świetne rozwiązanie – elewacje kompozytowe nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji, a jeśli montaż przebiegnie prawidłowo, mogą przetrwać przez wiele lat.

Elewacje z kompozytu drewna charakteryzują się prostym i bardzo szybkim montażem. Do tego stopnia, że można spróbować zrobić je samodzielnie! I to bez względu na rodzaj ściany i ocieplenia domu. Deski można także zamontować na styropianie – do tego celu stosuje się specjalny ruszt z legarów styropianowych, do których mocuje się elewację. Dzięki temu warstwa izolacyjna domu nie zostanie naruszona.

System ten jest naprawdę bardzo prosty, a elewacja kompozytowa prezentuje się naprawdę efektownie. Warto spróbować ją zamontować, chociaż na części budynku, od razu odmieni jego bryłę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%