Zamknij

Ozonowanie hali produkcyjnej

16:38, 30.09.2020 (.) Aktualizacja: 17:29, 19.10.2021
Skomentuj

Ozonowanie hali produkcyjnej lub magazynowej jest działaniem, któremu może przyświecać kilka różnych celów.

Ozonowanie wielkopowierzchniowe w celu dezodoryzacji

Ozonowanie hali produkcyjnej, magazynu czy jakiegokolwiek innego obiektu wielkopowierzchniowego może być sposobem na pozbycie się niechcianych zapachów. Takie działanie może być przeprowadzone chociażby w sytuacji, gdy dokuczliwy i uciążliwy zapach przeszkadza pracownikom w wykonywaniu swoich obowiązków. Owszem, w pewnych branżach tego typu niedogodność jest niestety nieodłącznym elementem wykonywanej pracy (na przykład w niektórych laboratoriach lub w zakładach segregacji odpadów). Tym niemniej jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto co jakiś czas zdecydować się na dezodoryzację przez ozonowanie, aby podnieść komfort pracy.

Ozonowanie w celu usunięcia niechcianych zapachów jest również praktykowane w sytuacji, gdy hala produkcyjna lub obiekt wielkopowierzchniowy zmieniają swoje przeznaczenie. Jeżeli z hali usunięto maszyny i jednocześnie spełnia ona wszystkie warunki do tego, aby zostać magazynem, usunięcie zapachów powstałych podczas wieloletniej pracy produkcyjnej będzie koniecznością.

W budynkach użyteczności publicznej – na przykład dworcach – przeprowadzenie ozonowania w celu usunięcia niechcianego zapachu również może być bardzo wskazane.

Ozonowanie hali produkcyjnej, magazynu lub innego obiektu wielkopowierzchniowego w celu dezynfekcji

Gdy przeprowadzenie kompleksowej dezynfekcji w hali lub magazynie jest wymogiem, ozonowanie jest jednym z lepszych rozwiązań, na jakie warto się zdecydować. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań natury technicznej, ozonowanie jest operacją stosunkowo niedrogą, niezbyt czasochłonną i przede wszystkim skuteczną. Oczywiście w niektórych przypadkach – na przykład skażeniach wyjątkowo niebezpiecznymi substancjami lub mikroorganizmami – ozonowanie może być niewystarczające. Tym niemniej w większości sytuacji jest to działanie, które powinno być wystarczające, również z prawnego punktu widzenia.

Ozonowanie instalacji wentylacyjnej

Utrzymywanie wentylacji w odpowiednim stanie w magazynach i halach produkcyjnych jest prawnym wymogiem. A nawet gdyby tak nie było, to chyba nie ma potrzeby tłumaczenia, jak ważna jest dobra wentylacja w halach czy obiektach wielkopowierzchniowych. Prawidłowa konserwacja tego rodzaju instalacji obejmuje zarówno okresowe kontrole połączone z wymianą koniecznych filtrów, jak i działania mające na celu dezynfekcję przewodów wentylacyjnych. A jako że mogą być one idealnym miejscem dla rozwoju wszelkiego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów – głównie grzybów i pleśni – ozonowanie zdaje się być doskonałą opcją. Dzięki temu zabiegowi można usunąć z wentylacji chorobotwórcze mikroorganizmy, ich zarodniki oraz formy przetrwalnikowe. A tym samym znacznie poprawić jakość powietrza i zmniejszyć ryzyko zachorowania wśród osób przebywających w hali, magazynie czy obiekcie wielkopowierzchniowym.

Ozonowanie hali produkcyjnej – najważniejszy aspekt

Warto przy tym pamiętać, że ozonowanie hali produkcyjnej nie różni się zbytnio od identycznej operacji przeprowadzanej w domu czy mieszkaniu. Tak naprawdę najważniejsza różnica dotyczy skali operacji, a co za tym idzie, czasu jej trwania. O ile dezynfekcja ozonem w mieszkaniu lub niewielkim pomieszczeniu może potrwać łącznie (razem z przygotowaniami) do godziny lub dwóch, tak analogiczne prace przeprowadzone we wnętrzu o znacznej kubaturze to często praca na wiele godzin, a niekiedy nawet dni.

Uwaga konkurs!

Zgłoś swoje miejsce pracy do konkursu #BezpieczneBiuro z PSG Polska – wygraj 3 miesiące bezpłatnej dezynfekcji biura oraz 500 złotych na karcie podarunkowej Allegro. Akcja trwa do 10 października 2020 roku. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie Ozonujemy24.pl w zakładce "Aktualności". Zapraszamy!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%