Zamknij

Morfologia - czym jest, kiedy robić, jak się do niej przygotować?

12:35, 22.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:36, 22.09.2020

Morfologia to jedno z najczęściej wykonywanych badań krwi, zlecane zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i przez lekarzy specjalistów. Stosuje się je w celu szybkiej oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. To rutynowe badanie, które stosuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak nadal pojawia się wiele pytańz nią związanych, a nie każdy wie, na czym polega. Morfologia – co to dokładnie jest za badanie i kiedy warto je wykonać? Tłumaczymy!

Morfologia – co to za badanie?

Pobieranie krwi to bardzo często zlecane na początku procesu diagnostycznego badanie. Morfologia może być też przeprowadzana kontrolnie i pozwala bardzo szybko określić, czy ze zdrowiem wszystkow porządku. Można na nią otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub wybrać się prywatnie. Morfologia pozwala ocenić skład krwi: liczbę białych i czerwonych krwinek, a także stężenie hemoglobiny. Wynik badania pozwala też ustalić, jaką objętość całej krwi stanowi objętość krwinek czerwonych. Więcej na temat tego, jakie parametry badane są podczas morfologii, można dowiedzieć się tu: https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-laboratoryjne/.

Morfologia w Łodzi wykonywana jest m.in. w https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-laboratoryjne/. W trakcie badania najczęściej następuje wkłucie w żyłę łokciową i pobiera się 5 ml krwi. Następnie pacjent powinien stosować się do zaleceń pielęgniarki – uciskać miejsce wkłucia przez kilka minut jałowym gazikiem. Dzięki temu krwawienie szybko zostanie zatamowane i zmniejszy się ryzyko powstawania siniaków.

Morfologia – jak się przygotować?

Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do morfologii może mieć wpływ na otrzymane wyniki. Dlatego należy wcześniej zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami. W przypadku kobiet istotny jest również termin badania. Na jego rezultaty może mieć wpływ moment cyklu menstruacyjnego. Podczas okresu w wyniku badania nieco zmienione mogą być parametry czerwonokrwinkowe.

Jak się przygotować do morfologii? Na kilka dni przed badaniem należy ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie może zostać wykazane podwyższone stężenie leukocytów we krwi. Trzy dni przed wizytą powinno się odstawić alkohol, ponieważ może on wpłynąć na wzrost średniej objętości erytrocytów. Ważne jest również nasze zachowanie w dniu badania. Na morfologię musimy się wstawić na czczo, a ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 12 godzin przed oddaniem krwi do badania. W tym czasie nie należy sięgać również po kawę czy herbatę. Natomiast najpóźniej pół godziny przed badaniem warto wypić szklankę wody niegazowana. Na morfologię warto się wybrać nieco wcześniej, gdyż przed samym pobraniem krwi zaleca się krótki odpoczynek w pozycji siedzącej. Zanim wybierzemy się na badanie, należy też skonsultować z lekarzem, jakie leki zażywamy. Niektóre z nich również mogą zaburzać wyniki.

Morfologia – kiedy warto ją wykonać?

Morfologia jest badaniem, które należy wykonywać regularnie nawet, gdy nie narzekamy na swój stan zdrowia. Często reakcje obronne organizmu mogą zostać uznane za naturalne, a przez to nie zauważa się rozwoju poważnej choroby. Dlatego profilaktycznie warto wykonywać morfologię średnio raz w roku. Zdarzają się też objawy, które szczególnie powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Wśród wskazań do wykonania morfologii znajdują się:

  • ciąża;
  • chroniczne zmęczenie;
  • często pojawiające się infekcję;
  • zbyt wolne gojenie ran;
  • liczne i łatwo powstające siniaki;
  • nieuzasadniony, znaczny spadek masy ciała.

Te wszystkie, z pozoru błahe, objawy mogą sygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Dlatego warto je skonsultować z lekarzem i zdecydować się na badanie krwi. Morfologia pozwoli skutecznie ustalić, czy są one objawem poważnej choroby i określić, jakie kroki należy podjąć w dalszej kolejności. Badanie krwi należy też wykonywać, gdy wykryto stan chorobowy, aby śledzić jego przebieg.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%