Zamknij

Nie interesuje cię dodatkowa ochrona? Wybór OC jest prosty - postaw na to najtańsze

17:39, 17.09.2020 (.) Aktualizacja: 17:41, 17.09.2020
Skomentuj fot: pixabay.com fot: pixabay.com

Kupno OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Co roku należy zdecydować,  do której z firm będziemy odprowadzać składki. Różnice cen potrafią sięgać kilkuset złotych rocznie. Zanim przystąpimy do konkretnego ubezpieczenia, warto poznać jego warunki i metody na obniżenie ceny.

Co wpływa na cenę OC?

Często spotyka się sytuacje, w których dwa ubezpieczenia OC mają dokładnie takie same parametry, jednak ich cena jest różna. Wynika to przede wszystkim z różnej oceny ryzyka przez ubezpieczycieli. Firma ubezpieczeniowa, proponując nam wysokość składek, uwzględnia kilka czynników. To od ich oceny zależy, jak wysokie składki będziemy odprowadzać. Ubezpieczyciel musi tak oszacować składki, by wystarczyły one na pokrycie ewentualnych strat oraz kosztów własnych firmy ubezpieczeniowej. Na wysokość składek największy wpływ ma: 

• Doświadczenie i wiek kierowcy

To podstawowy czynnik. Im młodszy kierowca, tym mniejsze ma doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Uważa się również, że młodych kierowców cechuje skłonność do brawury. Dlatego zwykle osoby, które nie ukończyły 25 lat nie mogą liczyć na korzystne ceny OC. Wraz z wiekiem i stażem ceny spadają.

• Bezszkodowa jazda

Osoby, które nigdy nie dopuściły się wykroczeń na drodze mogą liczyć na przychylniejsze spojrzenie ubezpieczycieli. Bezwypadkowa jazda to najlepsza droga do obniżenia ceny OC.

• Miejsce zamieszkania

To mniej znany czynnik, wpływający na cenę OC. Na wsi i w mniejszych miastach jest mniej samochodów, a co za tym idzie - mniej okazji do kolizji. Ubezpieczyciele dobrze o tym wiedzą i biorą to pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składek. 

• Kwestie osobiste

Uznaje się, że osoby, które posiadają ustabilizowane życie rodzinne prowadzą odpowiedzialniej. Dlatego osoby przebywające w związku małżeńskim i posiadające dzieci często otrzymują korzystniejsze oferty ubezpieczenia samochodu. 

• Marka pojazdu

Ubezpieczyciele dobrze wiedzą, które samochody częściej biorą udział w kolizjach. Dobry i w miarę nowy samochód to gwarancja sprawnych hamulców, układu kierowniczego i większy komfort jazdy. Dzięki temu kierowca ma większy wpływ na pojazd i łatwiej jest mu manewrować na drodze. 

• Historia ubezpieczeniowa

Każdy właściciel pojazdu posiada historię ubezpieczeniową. Za każdy rok bezszkodowej jazdy można spodziewać się dodatkowych rabatów. Niestety działa to w dwie strony. Jeśli spowodujemy wypadek, tracimy wypracowane zniżki na kolejny rok. Każda kolejna kolizja zwiększa wysokość naszych składek. 

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Poszukiwanie ubezpieczenia często rozpoczynamy od przejrzenia ofert najpopularniejszych firm. Jest to jednak bardzo czasochłonne, a osoba, która nie jest znawcą tematu może się w tym wszystkim szybko pogubić. Jeśli chcemy znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC, odpowiadające naszym potrzebom, najlepiej jest skorzystać z rankingów i porównywarek internetowych (zobacz: https://www.compero.pl/ubezpieczenia-samochodowe/najtansze-oc). Przy ich pomocy w kilka chwil dowiemy się, która z ofert będzie dla nas najkorzystniejsza. Czasami może okazać się, że znajdziemy ubezpieczenie w lepszej cenie, o korzystniejszych parametrach, niż początkowo zakładaliśmy. Porównywarki OC analizują wszystkie wprowadzone przez nas dane i wskazują najlepszą ofertę. To duża oszczędność czasu i pieniędzy. 

Jak obniżyć składkę ubezpieczeniową?

Najprostszą metodą obniżenia składki ubezpieczeniowej jest bezszkodowa jazda. Firmy ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, że kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie to dla nich czysty zysk. Nie bez powodu większość kierowców w momencie delikatnej stłuczki nie chce wzywać policji, a jedynie polubownie się porozumieć. W ten sposób nie tylko unikną mandatu i wielu formalności, ale również nie stracą zniżek na OC. Bezpieczna jazda to również dowód odpowiedzialności i dojrzałości za kierownicą. 

Druga metoda, popularna głównie wśród bardzo młodych kierowców, to zostanie współwłaścicielem samochodu. Osiemnastolatek, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy nie jest wiarygodnym klientem dla ubezpieczalni. Jeśli na dodatek został właścicielem starego samochodu niższej klasy, może się okazać, że koszt OC będzie bliski wartości pojazdu. Dlatego młode osoby często decydują się na współwłasność. Głównym właścicielem samochodu jest zwykle jedno z rodziców z długim stażem w prowadzeniu pojazdów i wieloma zniżkami na OC. W ten sposób młody kierowca zyskuje czas, w którym powoli obniża koszty ubezpieczenia swojego samochodu. Po kilku latach może stać się właścicielem lepszego auta i uzyskać korzystniejsze warunki ubezpieczenia OC.

Koszt ubezpieczenia można również obniżyć, płacąc za nie z góry za cały rok. Nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Jeśli jednak dysponujemy większą gotówką, warto się nad tym zastanowić. Czasami w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%