Zamknij

Najpowszechniejsze surowce w branży funeralnej. Z jakiego materiału trumna?

08:25, 25.05.2020 (.) Aktualizacja: 08:26, 25.05.2020
Skomentuj

Mimo, że zwyczaj pożegnań z bliskimi zmarłymi polegający na ceremonii pogrzebowej jest prastarym zwyczajem ludzkości, bowiem powszechny był już w dziewiątym stuleciu naszej ery, tradycyjnie stosowane trumny są popularne stosunkowo niedługo. Pierwsze wzory charakterystycznych drewnianych pudeł przypominających dzisiejsze trumny pojawiły się dopiero w dziewiętnastym wieku. W Polsce natomiast coś na wzór egipskich sarkofagów stało się pospolite mniej więcej w okresie Średniowiecza i przetrwało po dziś dzień. Ze względu na bardzo szeroki wachlarz rozlicznych wyrobów proponowanych przez rekomendowane na rynku zakłady pogrzebowe takie jak chociażby znana marka Jakubisiak, krewni żegnanych mają często duże wyzwanie, stojąc przed koniecznością wydania niebagatelnej niekiedy sumy pieniężnej na trumnę. Czym się w takim przypadku kierować? Z pewnością nie tylko względami estetycznymi, ale i rodzajem użytego tworzywa. Budulec przesądza zarówno o wyglądzie trumny, jak i trwałości mogiły.

Najczęściej wybierane

Wśród zdecydowanie najpowszechniejszych rodzajów trumien, znajdują się oczywiście modele wykonane ze szlachetnego, naturalnego drewna w rozmaitych gatunkach. Dawna tradycja mówi nawet o tym, że ciało nieboszczyka niepoddawane kremacji, ale składane w klasycznym grobie i grzebane pod ziemią powinno spoczywać w drewnianej trumnie. Najlepszą do tego celu odmianą jest drewno dębowe, które przede wszystkim jest bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, na przykład nie ulega zniszczeniu pod wpływem niskich temperatur czy deformacjom po kontakcie z wodą. Dużo bardziej elegancko niż drewno dębowe prezentuje się z kolei drewno sosnowe. Trumny z tego surowca są bardzo często wybierane, o czym przesądza między innymi efektowny wygląd materiału budulcowego oraz jego delikatność. Trumny z drewna w tym wydaniu łatwiej jest dekorować na różnorakie sposoby oraz formować, nadając im wielorakie kształty, bowiem mimo iż trwałe, drewno sosnowe jest też bardzo plastyczne. Poza wspomnianymi odmianami, gatunkami równie szeroko dostępnymi i także niezawodnymi w branży funeralnej są przykładowo świerk, topola, orzech, olcha czy brzoza.

Z metalu

Nieco inaczej wizualnie prezentują się z kolei typowo metalowe skrzynki trumienne, które też uwzględnione są w atrakcyjnych ofertach produktowych profesjonalnych domów pogrzebowych. Na nich również, podobnie jak i na wyżej omówionym drewnie naturalnym, można nanosić różne ozdoby oraz tworzyć mogiły o unikatowych kształtach i designach. Pierwsze trumny w metalowym wydaniu pojawiły się w wieku siedemnastym i dziś są one dużo mniej pospolite niż jeszcze chociażby kilka dekad temu, lecz na pewno ich plusem jest ich maksymalna trwałość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

aaaaaa

2 0

Jakie znaczenie dla Człowieka, który zmarł ma jakość trumny ????? 19:37, 25.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

aaaaaa

1 0

Jakie znaczenie dla Człowieka, który zmarł ma jakość trumny ????? 21:17, 25.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%