Zamknij

Mieszkanie w stanie deweloperskim. O co musisz zadbać przed przeprowadzką

08:35, 27.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:36, 27.02.2020

Znakomita większość deweloperów nie wykańcza mieszkań. Oddają je nabywcom, nowym lokatorom, w stanie surowym, by ci mogli sami zająć się wykańczaniem lokali i w ten sposób dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Jest to rozwiązanie mądre i sprawdzające się - mało kto chciałby kupując nowe mieszkanie dopłacać za wykończenie go według jakiegoś wzorca, na który nie ma wpływu. Żaden dobry deweloper w Warszawie nie będzie narzucał ci, jak masz urządzić swoje mieszkanie. Skoro już masz swoje cztery kąty, to chcesz je urządzić tak, by tobie się podobały, prawda?

Przeprowadzając się do mieszkania w stanie deweloperskim nie oczekuj, że będziesz mógł w nim szybko zamieszkać. Pewnie już wiesz, że od dewelopera dostaniesz klucze do mieszkania w stanie surowym, że trzeba je będzie wykończyć i minie sporo czasu, nim mieszkanie będzie przypominało wymarzony dom, a nie plac budowy lub sklep z materiałami remontowo-budowlanymi. To, jak długo będzie trwała faza przejściowa, zależy między innymi od tego, jak dobrze zaplanujesz roboty wykończeniowe. Sprawne planowane umożliwi szybki postęp prac i wprowadzenie się do mieszkania niedługo po odebraniu kluczy.

Przed przeprowadzką należy więc zadbać o plan prac. Nawet jeśli nie wiesz, kiedy dokładnie odbierzesz klucze, powinieneś wstępnie zaplanować proces wykańczania mieszkania - wliczając w to umawianie się z odpowiednimi ekipami budowlanymi. Pamiętaj, że mieszkanie w stanie deweloperskim będzie wymagało podłączenia hydrauliki - do tego zadania najlepiej zatrudnić fachowców. Zgranie ekip może być trudne, dlatego też najlepiej jest rozpisać kto, kiedy i co będzie robił i zgodnie z takim planem zatrudniać kolejne ekipy.

Ponieważ w dużych dynamicznie rozwijających się miastach dobre ekipy wykończeniowe są na wagę złota, najlepsi fachowcy często mają zajęte terminarze na kilka miesięcy w przód. Kiedy znasz mniej więcej termin oddania mieszkań, skontaktuj się z odpowiednimi ekipami i umów wstępnie. Pamiętaj, że być może będziesz musiał wcześniej odwiedzić jeden czy drugi sklep z armaturą, artykułami budowlanymi lub płytkami.

Skoro już jesteśmy przy fachowcach, upewnij się, że będą mieli własne narzędzia. Nawet jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem i posiadasz własny wózek warsztatowy, możesz nie mieć wszystkich narzędzi niezbędnych do wykończenia mieszkania - ustal z ekipą wykończeniową, czego będą potrzebować i zapewnij im to albo poproś, by postarali się o niezbędny sprzęt we własnym zakresie.

Zanim przeprowadzisz się do mieszkania, będziesz też musiał posprzątać po całej tej budowlanej robocie. Z pewnością zostaną też resztki - pół wiaderka białej farby i litr kolorowej, do tego kilkanaście kafelków łazienkowych i trzy płytki z kuchnii. Choć może się wydawać, że to śmieci, powinieneś je zachować. Zorganizuj system magazynowania materiałów budowlanych w mieszkaniu - przydadzą ci się przy remoncie, ale również gdy coś się zniszczy. Łatwiej wymienić kafelek który odpadł od ściany i się potłukł na zapasowy, niż jeździć po sklepach i szukać takiego samego, prawda?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%