Zamknij

Lecytyna rzepakowa - co warto wiedzieć o jej właściwościach?

14:43, 31.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:44, 31.01.2020
Skomentuj

Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje wielu rozmaitych substancji odżywczych. Dlatego każdy z nas powinien zadbać o jak najbardziej zróżnicowaną dietę. Dobrze, by była ona bogata w lecytynę. Za co odpowiada ta substancja?

Czym jest lecytyna?

Pod tym terminem kryje się mieszanina związków o charakterze lipidowym. W skład lecytyny wchodzą fosfolipidy, glikolipidy, węglowodany, woda, a także trójglicerydy. Substancja ta jest składnikiem każdej komórki naszego ciała. Tworzy także tkanki mózgu, czy otoczki mielinowe komórek układu nerwowego. Lecytyna jest niezwykle ważna w procesach zapamiętywania i wspomagania koncentracji. Dlatego powinni o niej pamiętać uczniowie, studenci i pracownicy umysłowi. Przyjmowanie lecytyny zaleca się także osobom starszym. Efekty nie są jednak widoczne od razu. Regularna kuracja pozwala poprawić wspomniane procesy dopiero po kilku miesiącach. Mózg zacznie wówczas lepiej pracować, a my z pewnością to odczujemy. To jednak nie jedyny narząd, który korzysta z odpowiedniego poziomu lecytyny w organizmie. Odciążeniu ulega także wątroba. Lecytyna poprawia jej otłuszczenie i działanie wszelkich substancji, takich jak alkohol. Substancja ta pozwala nam w ten sposób uniknąć problemów z kamieniami żółciowymi, czy miażdżycą.

Lecytyna – gdzie ją znajdziemy?

Mimo tak pozytywnego wpływu lecytyny na organizm człowieka, powinniśmy uważać, by nie przedawkować jej w ciągu dnia. Eksperci wskazują, że dziennie potrzebujemy zaledwie 2,5 g lecytyny. Przy zbilansowanej diecie wypełnienie tego celu jest niezwykle proste. Lecytyna znajduje się bowiem w żółtkach jajek, słoneczniku, wątrobie, soi, orzechach, nabiale, oliwkach, czy zielonych warzywach. Dodaje się ją także podczas produkcji żywności. Efektem tego jest jej obecność w czekoladzie, makaronach, czy wyrobach cukierniczych. Na etykiecie znajdziemy ją pod symbolem E322. Dlaczego producenci dodają ją do żywności? Wynika to z faktu, że poprawia ona konsystencję ciasta. Wydłuża również świeżość produktu i zapobiega przywieraniu ich do naczyń.

Lecytyna rzepakowa – dlaczego warto po nią sięgnąć?

Blisko 1/3 składu lecytyny to oleje. Ich dokładny udział jest zależny od rośliny, z której uzyskano lecytynę. Bardzo dobrym źródłem tej substancji jest chociażby rzepak. Dlatego jeśli chcemy dostarczyć naszemu organizmowi wartościową dawkę lecytyny, postawmy na odmianę rzepakową. Wyróżnia ją przede wszystkim bogata zawartość kwasów omega-3, które są niezwykle istotne dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Lecytyna rzepakowa jest więc zdrowsza niż jej odpowiednik ze słonecznika czy soi. Substancja ta znajduje się w ofercie wielu dystrybutorów surowców spożywczych. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/. Wybierając dostawcę warto zwrócić uwagę, czy firma posiada odpowiednie europejskie certyfikaty. Wówczas możemy mieć pewność, że lecytyna rzepakowa, jak i inne surowce spożywcze, są wysokiej jakości i nie wpłyną negatywnie na końcowy produkt. Porównanie dystrybutorów w sieci powinno nam ułatwić zadanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%