Zamknij
REKLAMA

Atrakcje w dawnej stolicy Egiptu – Aleksandrii

11:06, 21.01.2020 | (.)
Skomentuj

Egipt może pochwalić się wspaniałym portem i pięknym miastem jednocześnie. To Aleksandria, drugie po Kairze egipskie miasto, które chętnie odwiedzają turyści chcący lepiej poznać kraj faraonów.

Tu, w Aleksandrii, czekają na nich wspaniałe atrakcje i ciekawe zabytki. To miasto powstało w miejscu niewielkiej wioski rybackiej, zaś jego założycielem był sam Aleksander Wielki. Tu wkrótce powstały dwa potężne porty, dzięki którym nowe miasto szybko zyskało na znaczeniu.

Zabytki dawnej stolicy Egiptu - Aleksandrii

Dziś z licznych zabytków tego miasta najbardziej kuszą dwa meczety w pobliżu Portu Wschodniego. Jeden z nich powstał w połowie XX wieku na potężnym grobowcu, stając się tym samym jednym z najoryginalniejszych gmachów w Aleksandrii. Inną atrakcją miasta jest koptyjska katedra św. Marka. Znana jest ona z pięknego wnętrza, zaś jej patronem jest założyciel chrześcijańskiego kościoła na terenie Egiptu.

Warto też odwiedzić tutejsze Muzeum Grecko – Rzymskie. Większość zgromadzonych tu eksponatów pochodzi z Aleksandrii i jej najbliższych okolic, zaś dzięki nim można ujrzeć powiązania pomiędzy kulturą Egiptu oraz starożytnej Grecji i Rzymu. Ci turyści, którzy wcześniej mieli okazję zwiedzić kairskie muzea (Egipskie i Koptyjskie) dzięki wizycie w tym miejscu zyskają całkowity obraz egipskiej historii oraz kultury. Jednym z ciekawszych eksponatów w Muzeum Grecko – Rzymskim jest posąg Serpaisa. To pogodne bóstwo zostało wprowadzone przez dynastię Ptolemeuszów, co miało być próbą połączenia wierzeń egipskich z greckimi. Ten bóg ma bowiem pewne cechy ludzkie – tak charakterystyczne dla bohaterów greckiej mitologii. Inną atrakcją wśród licznych zbiorów tej placówki muzealnej są rzeźbione głowy Aleksandra i Kleopatry oraz kolekcja figurek z terakoty, które odnaleziono w okolicznych grobach dzieci oraz młodo zmarłych kobiet.

Inne ciekawe muzeum to Muzeum Klejnotów Królewskich. Zbiory umieszczone w pałacu egipskiej księżniczki najbarwniej opowiadają o dziejach króla Muhammada Alego i upadku króla Faluka.

Aleksandria to również ciekawe katakumby. Ci turyści, którzy odwiedzą to miejsce, będą mogli zobaczyć największą w Egipcie rzymską nekropolię z II wieku naszej ery. Do podziemnej rotundy wypełnionej sarkofagami schodzi się po krętych schodach. Już samo zejście do tego podziemnego świata zmarłych robi ogromne wrażenie.

Z innych ciekawych obiektów w Aleksandrii na wyróżnienie zasługuje również kolumna Pompejusza, która powstała w III wieku dla uczczenia cesarza Dioklecjana. Znajduje się ona w miejscu, w którym dawniej znajdowała się świątynia Serapisa.

Wybierasz się do Egiptu? Nie zapomnij zapoznać się przed wyjazdem z praktycznymi informacjami na temat bezpieczeństwa w Egipcie oraz przeczytaj użyteczne informacje na temat waluty i cen w Egipcie, dzięki temu podróż będzie zaplanowana i bezproblemowa.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone