Zamknij

Studiujesz? O tym pamiętaj wynajmując mieszkanie

12:47, 07.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:48, 07.11.2019

Akademik, stancja, mieszkanie ze znajomymi, a może pierwszy samodzielny wynajem kawalerki? Gdzie zamieszkać podczas studiów to nie łatwa decyzja. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Niskie opłaty za akademik i stancję rekompensują niedogodności, ale zawsze przychodzi czas, że zaczynasz marzyć o własnym, spokojnym kącie. Oto poradnik od A do Z, o czym warto pamiętać wynajmując mieszkanie.

A jak agencja

Znalezienie wymarzonego mieszkania na wynajem możesz zlecić profesjonalnej agencji. Sprawdzony i wiarygodny pośrednik będzie rodzajem gwarancji przed oszustwami. Jeśli to twój pierwszy wynajem i nie możesz liczyć na wsparcie osoby bardziej doświadczonej, warto tę opcję rozważyć. Zwłaszcza, że otrzymasz też pomoc w skonstruowaniu bezpiecznej umowy zawierającej wzór, jak sporządzić niezbędnych w takich przypadkach protokół zdawczo-odbiorczy. Nie ma co jednak korzystać z firm, które tylko udostępniają adresy lokali na wynajem. Takie poszukiwania z łatwością przeprowadzisz samodzielnie korzystając z Internetu, ogłoszeń drobnych w gazetach i tablic ogłoszeniowych na uczelniach. Pamiętaj, że właścicielom mieszkań na wynajem też zależy na znalezieniu lokatorów.

D jak decyzje

Pierwszym krokiem do własnego studenckiego lokum będzie określenie twoich potrzeb dotyczących metrażu, wyposażenia czy lokalizacji. Po drugiej stronie tabelki warto wpisać budżet oraz przykładowe ceny za wynajem. Wówczas realnie zobaczysz, czy stać cię na samodzielne mieszkanie czy może warto, zwłaszcza na kilka pierwszych miesięcy, poszukać współlokatorów.

K jak koszty

Podpisując umowę najmu upewnij się, jakie rachunki bierzesz na swoje barki. Już na etapie porównywania ofert warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę wynajmu, ale również wysokość czynszu i mediów (prąd, woda, gaz…). Warto poprosić właściciela o pokazanie przykładów rachunków z różnych pór roku, żeby móc przygotować się na ewentualne dodatkowe opłaty za zimowe ogrzewanie. Kolejną ważną rzeczą jest sprecyzowany koszt kaucji i jasno określony okres wypowiedzenia.

L jak lokalizacja

Nie musisz mieszkać tuż przy uczelni. Wiadomo, że to wielka wygoda i oszczędność czasu, ale nie oszukujmy się - właściciele mieszkań na wynajem też to wiedzą i ich ceny są znacząco wyższe od ofert z dalszych lokalizacji. Jeśli w pobliżu jest przystanek autobusowy, tramwajowy albo metro, codzienna podróż może być świetną okazją do nadrobienia zaległości książkowych albo powtórki materiału przed zajęciami. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić połączenia w godzinach szczytu a nie w południe, gdy akurat będziesz oglądać lokal. W dużych zatłoczonych miastach akademickich ta sama trasa pokonywana przed godziną 9 może zająć dużo więcej czasu niż np. w południe.

S jak sąsiedzi

Zanim podpiszesz umowę, porozmawiaj z sąsiadami. Po pierwsze z chęcią opowiedzą o budynku i okolicy np. kiedy jest głośno; czy często zdarzają się awarie; czy dzielnica należy do bezpiecznych i spokojnych…? Po drugie szybko zorientujesz się, czy zapraszając gości lub organizując od czasu do czasu imprezy dla znajomych będziesz miał za ścianą bratnie, wyrozumiałe dusze czy wręcz przeciwnie.

U jak ubezpieczenie domu i mieszkania

Podpisując umowę doprecyzuj, kto odpowiada za ubezpieczenie mieszkania. Jego brak może mieć negatywne skutki nie tylko dla właściciela, ale i dla ciebie. Po pierwsze w mieszkaniu będziesz przechowywać swoje cenne rzeczy, po drugie jako lokator odpowiadasz za powierzone ci mienie.

Jak ubezpieczyć mieszkanie? (tutaj więcej) Kupując polisę warto pamiętać, by suma ubezpieczenia, od której zależy wysokość ubezpieczenia była adekwatna do wartości mieszkania i wyposażenia. Wykup więc polisę, która zabezpieczy cię nie tylko przed kradzieżą twojego laptopa, biżuterii czy zegarka, ale przede wszystkim będzie ochroną przed takimi zdarzeniami jak zalanie czy pożar. Ważne, by mieć świadomość, że nawet jeśli właściciel ubezpieczył mieszkanie, polisa obejmuje ochroną tylko rzeczy należące do niego.

Ubezpieczenie nieruchomości to dobrowolna polisa. Jej szczegóły towarzystwa ubezpieczeniowe mogą definiować samodzielnie. Oferty będą się więc od siebie różnić. W pierwszym kroku warto więc sprawdzić ubezpieczenia mieszkania online. Możesz zacząć od wpisania do internetowej wyszukiwarki hasła: ubezpieczenie mieszkania koszt roczny (oblicz).

Z jak zalanie sąsiada

Wynajmując mieszkanie trzeba również wziąć pod uwagę sytuacje, w których to najemca może wyrządzić szkodę osobom trzecim. Najprostszym przykładem jest zalanie sąsiadów przez np. kupioną okazyjnie pralkę. Naprawa sprzętu, malowanie, odkupienie zniszczonych mebli, które stały w wodzie przez kilka godzin wiąże się ze sporym wydatkiem i nerwami. Wówczas możemy być pewni, że każde organizowane przez nas spotkanie towarzyskie spotka się z niezadowoleniem. Z sąsiadami warto żyć w zgodzie i harmonii. Dlatego dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w dodatkową polisę: OC w życiu prywatnym. Zapewnia ona wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej przez ubezpieczyciela. Sprawdź oferty kilku wiarygodnych towarzystw ubezpieczeniowych. Różnice w ich ofertach mogą pokryć taki dodatkowy zakres polisy, a w razie nieszczęśliwego zdarzenia, nie będzie konieczności myślenia o powrocie na stację.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%