Zamknij
REKLAMA

Detoks alkoholowy - sposób na przerwanie picia

16:07, 30.10.2019 | lek.Tomasz Śnieżek
Skomentuj

Okazuje się, że na każdego Polaka rocznie przypada ok. 11,7 litra czystego alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia wynik większy niż 12 litrów świadczy o początku procesu degradacji społecznej. Pierwszym sposobem farmakologicznym na walkę z uzależnieniem jest detoks alkoholowy. Jakie są pozytywne skutki odtrucia alkoholowego, jego przebieg oraz rola w terapii alkoholowej?

Odtrucie alkoholowe i jego zalety

Choroba alkoholowa jest bardzo trudna do pokonania. Najtrudniejsze jest przyznanie się do problemu i zrozumienie, że konieczny może być detoks alkoholowy. Często, kiedy ktoś decyduje się na leczenie alkoholizmu, próbuje wykonać odtrucie alkoholowe w domu. Tego typu praktyki nie są zalecane, w szczególności, gdy choroba alkoholowa jest w fazie przewlekłej. Detoks alkoholowy ma wiele zalet. Nie tylko w bezpieczny i mało inwazyjny sposób odtrucie alkoholowe oczyszcza ciało danej osoby. Zaraz po detoksie alkoholowym zmienia się także usposobienie człowieka. Przez wzgląd na to, że nie odczuwa dalej żadnych objawów kaca i nie jest zniewolony przez ciąg alkoholowy, nastrój jest dużo bardziej pozytywny. Podejmowanie racjonalnych decyzji ponownie staje się możliwe do zrealizowania. Oczywiście odtrucie alkoholowe nie usuwa schorzeń, które wywołała choroba alkoholowa, ale zatrzymuje ich narastanie i umożliwia ich leczenie lub zapobiega im. Detoks alkoholowy jest przeznaczony nie tylko dla alkoholików. Pomaga także wtedy, gdy problemem jest silny i niemożliwy do zniesienia kac. W przypadku choroby alkoholowej najczęściej odtrucie alkoholowe stosuje się, żeby przerwać tak zwany cug alkoholowy. Zatem nie jest to usługa skierowana tylko do osób uzależnionych.

Detoks alkoholowy - bezpieczne odtrucie

Leczenie alkoholizmu wiąże się bezpośrednio z chęcią zmian i świadomością stałej pracy nad samym sobą. Najlepiej, aby terapia była zawsze zgodna z wymaganiami i założeniami uzależnionego. Dlatego też detoks alkoholowy każdorazowo przebiega w taki sposób, aby dał jak najlepsze i najtrwalsze efekty. Jeśli odtrucie alkoholowe ma tego typu postać, może ono przekonać alkoholika do podjęcia dalszej walki z chorobą alkoholową. Długość detoksu alkoholowego jest powiązana ze stopniem rozwinięcia alkoholizmu. Odtrucie alkoholowe trwa przynajmniej 3 godziny, ale jeśli taka jest potrzeba, to może odbywać się nawet cały dzień. Detoks alkoholowy ma postać infuzji dożylnej. Zazwyczaj podawane są witaminy, sole mineralne, elektrolity oraz mikro i makroelementy. Ich ilość oraz stężenie dobierane są dzięki przeprowadzonej rozmowie ze specjalistą. O tym, czy detoks alkoholowy się odbędzie i jaka będzie jego forma, decydują główne parametry życiowe, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu oraz wiek, waga, jak i stałe schorzenia oraz regularnie używane medykamenty. Specjaliści dbają, aby podczas detoksu alkoholowego w Łodzi stan pacjenta był coraz lepszy.

Odtrucie alkoholowe jako element terapii alkoholowej

Zdarza się, że detoks alkoholowy ma chwilowo wspomóc organizm, lecz niekiedy początek zmagań z chorobą alkoholową stanowi właśnie odtrucie alkoholowe. Cena wynosi 600 zł lub więcej za jednorazowy detoks alkoholowy. Cennik zazwyczaj podany jest na stronach klinik. W środkowej Polsce na odtrucie alkoholowe można zdecydować się w Centrum Detoks Łódź. Ta placówka medyczna oferuje kompleksowe leczenie alkoholizmu, które może rozpocząć się od detoksu alkoholowego, a potem doprowadzić do wszycia esperalu i udziału w terapii psychologicznej. 

Autor tekstu: lek.Tomasz Śnieżek

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone