Zamknij

Jakie bloczki betonowe wybrać na fundamenty?

12:56, 23.10.2019 (.) Aktualizacja: 13:12, 23.10.2019
Skomentuj

Obecnie bardzo popularną metodą przy wznoszeniu fundamentów budynków, na przykład domów jednorodzinnych są bloczki betonowe. Ich wykorzystanie powoduje, że wykonanie fundamentów jest szybkie, gdyż można uniknąć mozolnego procesu deskowania. Planujesz wykorzystać bloczki betonowe w swojej inwestycji? Podpowiadamy, jakie najlepiej wybrać i na co zwracać uwagę przy zamówieniu.

Do czego służą bloczki betonowe na fundamenty?

Na początek warto krótko wyjaśnić jaką funkcję pełnią bloczki betonowe. Wykorzystuje się je do budowy ścian fundamentów. To one będą tworzyły podstawę, która podtrzymywać będzie cały ciężar budynku. To powoduje, że muszą być bardzo wytrzymałe, a także posiadać inne cechy, które gwarantują trwałość budynku. Warto tu wymienić przede wszystkim niepalność, a także odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Istotny proces powstawania i obróbki

Aby bloczki betonowe gwarantowały bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji bardzo ważny jest proces ich powstawania. Nie każdy rodzaj betonu nadaje się w tym celu. Bloczki fundamentowe tworzy się wyłącznie z wysokiej jakości betonu klasy C12/15 lub C16/20, który powstaje z mieszanki cementu portlandzkiego, wody i kruszywa. Jeżeli bloczki, które chcesz zakupić, zostały wykonane z innego rodzaju betonu, może być to sygnał alarmowy. Aby bloczki betonowe gwarantowały maksymalną wytrzymałość, masa która powstaje z tych składników musi przejść specjalny proces obróbki. Mieszana jest do jednolitej konsystencji, umieszczana w odpowiednich formach a następnie wibroprasowana. To sprawia nie tylko, że bloczki są bardzo wytrzymałe - mamy również gwarancję, że każdy z nich jest identyczny, dlatego też ciężar domu będzie rozkładał się równomiernie na całej konstrukcji.

Bloczki betonowe na fundamenty - wygląd, rodzaje

Już na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć, że bloczki betonowe różnią się od siebie pod względem kształtu, który decyduje o ich funkcjonalności przede wszystkim na etapie budowy.

Klasyfikując je pod tym kątem możemy wyróżnić:

  • bloczki betonowe w kształcie prostopadłościanów - to najbardziej popularne i uniwersalne bloczki fundamentowe. Posiadają proste, równe krawędzie - nadają się do bardzo wielu typów konstrukcji. Pewną ich wadą jest trudność jakiej mogą przysparzać przy przenoszeniu, w szczególności w przypadku, gdy decydujemy się na zakup większych bloczków. Należy przenosić je chwytając od dołu;
  • bloczki betonowe z profilowanymi po bokach zagłębieniami (spoinami) - są o wiele bardziej poręczne od typowych bloczków w kształcie prostopadłościanów. Zostały wymyślone jako odpowiedź na problem z przenoszeniem bloczków poprzedniego typu. Przy stosowaniu bloczków z zagłębieniami konieczne jest wykorzystanie wypełnienia z pionowych i poziomych spoin;
  • bloczki fundamentowe typu pióro-wpust - mimo wyprofilowań są odpowiednie do łączenia bez pomocy spoin;
  • bloczki betonowe z drążeniami - posiadają zwykle podobne wymiary jak zwykłe bloczki fundamentowe w kształcie prostopadłościanu, w środku jednak posiadają drążenia w różnych kształtach. Ten zabieg jest stosowany, by zmniejszyć wagę bloczków i ilość zużywanego do ich produkcji betonu, jednocześnie jednak zachować wytrzymałość konstrukcji. W ofercie producentów dostępne są bloczki betonowe z 2-4 drążeniami, można również spotkać się z bloczkami ze szczelinami wykonanymi również od spodu. Drążenia i szczeliny w bloczkach fundamentowych nie tylko zmniejszają ich wagę. Zaletą tego rozwiązania jest również lepsza termoizolacyjność osiągnięta dzięki pustkom powietrznym.

Bloczki betonowe na fundamenty - wymiary

W ofercie znajdziemy bloczki betonowe na fundamenty w różnych wymiarach.

Bardzo popularne są opcje przedstawione poniżej:

38 x 25 x 14 cm,
38 x 24 x 12 cm,
49 x 24 x 12 cm.

To wymiary, które odpowiadają najczęściej spotykanym rozmiarom ściany i pozwalają na szybkie i bezpieczne wznoszenie konstrukcji. Im większy jest bloczek, tym mniej ich potrzeba do wykończenia fundamentów i teoretycznie krócej trwa praca. Teoretycznie, bo w praktyce większe bloczki są znacznie cięższe niż mniejsze, co utrudnia ich przenoszenie. Wybór bloczków o szerokości 12 cm ułatwia liczenie warstw murów, które najczęściej mają szerokość 24 cm. Wymiary będą również bardzo ważne przy ustalaniu, ile bloczków potrzeba na 1 m2 ściany fundamentowej. Przy obliczeniach należy pamiętać o doliczeniu ok. 1-1,5 cm zaprawy murarskiej.

Na co zwracać uwagę kupując bloczki betonowe na fundamenty?

Bloczki betonowe są łatwe do nabycia i powszechnie dostępne. Bez większych problemów możemy kupić je w wielkich marketach budowlanych, a także małych lokalnych betoniarniach i składach. Choć na pierwszy rzut oka zamówienie bloczków betonowych może wydawać się sprawą banalną, poszczególne oferty bardzo różnią się między sobą.

Przy zakupie betonowych bloczków powinniśmy dokładnie zastanowić się jakiego rodzaju bloczki fundamentowe będą najlepsze przy konstrukcji, którą wznosimy - określić ich rodzaj i wymiary oraz policzyć ile bloczków będzie nam potrzebnych. Dobrym pomysłem będzie zamówienie kilku dodatkowych bloczków na zapas lub gdybyśmy musieli przebudować jakiś element. Bardzo ważna jest mieszanka betonu, z której został wykonany bloczek, zawsze powinniśmy weryfikować jej klasę. Cena bloczków fundamentowych może się znacząco różnić w zależności od miejsca, gdzie dokonujemy zakupu.

W niektórych miejscach za zwykły bloczek w kształcie prostopadłościanu zapłacimy 2 zł, a w ich już ponad 4. Choć na pierwszy rzut oka są to bardzo niewielkie różnice, przy dużych budowach do których potrzeba ich większej ilości mogą się przełożyć na duże różnice w kosztach. Pamiętajmy również o tym, że niektóre ceny uwzględniają już konieczny transport na miejsce budowy, a w innych przypadkach będziesz musiał zapłacić za niego dodatkowo. Z tego powodu warto szukać ofert lokalnych.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%