Zamknij

Głaszczki - kompendium wiedzy

15:35, 22.10.2019 (.) Aktualizacja: 15:37, 22.10.2019
Skomentuj

Głaszczki to element wyposażenia, bez którego ciężko wyobrazić sobie pracę w laboratorium. Są one niezbędne i znacznie ułatwiają pracę. Warto wiedzieć, do czego dokładnie służą, jak są zbudowane oraz jakie wersje tego narzędzia dostępne są na rynku. W niniejszym artykule można zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat głaszczek.

Czym są głaszczki?

Nie trudno się domyślić, że głaszczki to narzędzia laboratoryjne. Można spotkać je także pod nazwą szpatułka Digalskiego. Służą one do posiewania cieczy. Działanie to polega na przeniesieniu materiału biologicznego w formie cieczy na odpowiednio przygotowane podłoże hodowlane. Zazwyczaj materiał jest przenoszony za pomocą głaszczki z pacjenta lub środowiska, gdzie występuje. Przygotowane w laboratorium warunki hodowlane są sprzyjające i gwarantują szybki rozwój drobnoustrojów. W ten sposób możliwe jest uzyskanie odseparowanych kolonii grzybów lub bakterii. To z kolei pozwala na późniejsze prowadzenie badań na temat rodzaju drobnoustrojów, ich rozwoju, lekooporności itp. Głaszczki pomagają bezpiecznie przenieść materiał oraz rozprowadzić go równomiernie na powierzchni hodowlanej.

Wynalezienie głaszczki

Głaszczka już od lat stosowana jest w laboratoriach. Została ona wynaleziona ha początku XX wieku przez Wilhelma von Drigalskiego. Prowadząc badania nad tyfusem, potrzebował on narzędzia, które w bezpieczny i skuteczny sposób pomoże przenieść mu materiał do badań z chorych do środowiska hodowlanego. W tej roli idealnie sprawdziła się opisywana głaszczka. Początkowo głaszczki służyły także do posiewania innych materiałów, np. wody i fekaliów. Nie można jednak zapomnieć, że ten prosty wynalazek zrewolucjonizował badania laboratoryjne. Sprawił, że stały się one prostsze i dokładniejsze, a jednocześnie bezpieczniejsze. Odegrały także kluczową rolę w badaniu wielu chorób.

Jak wygląda głaszczka?

Pomimo że głaszczka jest potrzebnym narzędziem laboratoryjnym, to wygląda bardzo niepozornie. Głaszczka ma formę długiego wąskiego pręta lub odlewu. Zazwyczaj zakończona jest rączką, która sprawia, że głaszczka przypomina literę T lub L. Na rynku dostępne są także głaszczki zakończone trójkątem, które jeszcze w łatwiejszy sposób można trzymać podczas posiewania materiału. Nazwa urządzenia pochodzi właśnie od sposobu wykonywania czynności, gdyż trzymając za rączkę "głaszcze się" materiał biologiczny tak, aby skutecznie przenieść go na podłoże. Prawidłowo skonstruowana głaszczka powinna umożliwić równomierne rozłożenie badanego materiału. Nazwa sprzętu nawiązuje także do narządu zmysłu dotyku owadów.

Z jakiego materiału wykonuje się głaszczki?

Głaszczki są uniwersalnym urządzeniem, dlatego też wykonuje się je z różnych materiałów. Wynika to z faktu, że w zależności od rodzaju prowadzonych badań, zalecany będzie inny materiał.

W związku z tym najczęściej można spotkać głaszczki zrobione z następujących materiałów:

  • szkła, które jest jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do produkcji naczyń i narzędzi laboratoryjnych,
  • stali nierdzewnej, która nie wchodzi w reakcje z badanymi substancjami i mikroorganizmami,
  • metalu obojętnego chemicznie i biologicznie,
  • plastiku — w przypadku głaszczek jednorazowych.

Nie należy zapominać, że bez względu na rodzaj materiału, jaki został wykorzystany do produkcji głaszczki wielokrotnego użytku, należy ją dobrze wyczyścić i wysterylizować po użyciu. W przeciwnym razie wyniki badań mogą być przekłamane i nierzetelne.

Zastosowanie głaszczek laboratoryjnych

Głaszczki laboratoryjne stosuje się przede wszystkim w laboratoriach mikrobiologicznych. To właśnie tam istnieje największa potrzeba skrupulatnego rozprowadzania materiału podczas badań. Będą one zatem niezbędne wszędzie tam, gdzie dokonuje się rozmazów, weryfikuje się stężenie pojedynczych komórek bakteryjnych oraz przeprowadza się posiewy powierzchniowe. Ich zastosowanie jest znacznie rzadsze w laboratoriach, które nie mają do czynienia z mikroorganizmami. Często głaszczki wykorzystuje się jako element służący także do równomiernego rozprowadzenia innych substancji, które niekoniecznie zawierają drobnoustroje. Podsumowując, jest to narzędzie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie prowadzi się badania nad organizmami o mikroskopijnych wielkościach.

Czym można zastąpić głaszczki?

Głaszczki są na ten moment narzędziem nie do zastąpienia, a racze narzędziem, którego nie trzeba zastępować. Sprawdza się ono doskonale i jest bezpieczne w użytkowaniu. Jednak istnieje pewna alternatywa dla tego rozwiązania. Są to szklane kulki o kilkumilimetrowej średnicy. Wkłada się je do naczynia lub umieszcza na podłożu, gdzie została umieszczona ciecz do badań. Następnie potrząsa się całym naczyniem, aby kulki pomogły równomiernie rozprowadzić ciecz z drobnoustrojami znajdującą się na powierzchni próbówki. Losowe toczące się kulki pozwalają na dokładne rozprowadzenie materiału, dając jednocześnie efekt podobny do działania głaszczek laboratoryjnych.

Dlaczego warto skorzystać z głaszczki?

Nie bez powodu głaszczki już od dziesiątek lat cieszą się taką popularnością w laboratoriach. Po pierwsze są łatwe w użyciu i nie trzeba posiadać dodatkowych umiejętności, aby ich używać. Ponadto są bezpieczne i pozwalają bezpiecznie rozprowadzić materiał biologiczny. Po trzecie są bardzo skuteczne, ponieważ ciecze rozprowadzane za ich pomocą umożliwiają szybkie wyhodowanie danych mikroorganizmów. Po czwarte są stosunkowo tanie jak na sprzęt laboratoryjny. Wynika to z ich prostej konstrukcji oraz zastosowania popularnych materiałów jak metal i szkło. Po piąte na rynku dostępne są różne wielkości głaszczek, które pozwalają na prowadzenie różnych rodzajów posiewów.

Gdzie można kupić głaszczki?

Głaszczki stosowane w laboratoriach najczęściej można kupić w sklepach ze sprzętem laboratoryjnym. Coraz więcej takich miejsc oferuje sprzedaż także za pośrednictwem internetu. Dzięki temu zakupy są znacznie szybsze i łatwiejsze. Oczywiście takie narzędzia można kupić także stacjonarnie. Jednak zamówienie za pośrednictwem internetu, zwłaszcza większej ilości, powinno być bardziej opłacalne. Warto poszukać dostawcy, który zapewni najkorzystniejsze warunki.

Artykuł poleca: Polinal.eu

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%