Zamknij
REKLAMA

Jak pielęgnować skórę dziecka?

10:38, 03.10.2019 | (.)
Skomentuj

Skóry niemowlęcia nie należy traktować tak samo, jak skóry dorosłego. Jest ona jeszcze nierozwinięta w pełni, nie potrzebuje tak intensywnej higieny i jest oczywiście o wiele delikatniejsza i wrażliwsza. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę swojego dziecka i jakie kosmetyki dla dzieci najlepiej wybrać, to artykuł dla Ciebie!

Przede wszystkim delikatna skóra noworodka i niemowlęcia nie musi być myta codziennie. Czasem nawet rekomenduje się, aby poczekać z pierwszą kąpielą... tydzień. Nie dotyczy to oczywiście "miejsc strategicznych", w których zawsze dużo się dzieje.

Higiena strefy pieluszkowej

Strefę pieluszkową należy oczyszczać za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Jeśli korzystamy z chusteczek nawilżanych, zwracajmy uwagę na skład. Niestety często mają one w składzie bardzo mocne substancje powierzchniowo-czynne, które świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami, ale mogą także podrażnić skórę maluszka, jeśli się ich nie zmyje. Nie dość, że skóra maluszka jest bardzo wrażliwa, to jeszcze niemowlę ma na sobie cały czas pieluszkę, a przecież nawet najlepsze pieluszki ograniczają dostęp powietrza.

To tak jakby posmarować sobie ręce mydłem w płynie, założyć rękawiczki i chodzić tak cały dzień, oczywiście mydła nie zmywając. Dlatego wybierzmy chusteczki o delikatnym składzie, a strefę pieluszkową i tak przemywajmy ciepłą wodą codziennie wieczorem. Możemy oczywiście przemywać pupę dziecka wodą za każdym razem, jeśli jest wyjątkowo wrażliwa.

Po zakończonym oczyszczaniu pamiętajmy o nałożeniu kremu przeciw odparzeniom. Są to kremy działające profilaktycznie, zapobiegają powstawaniu odpieluszkowych podrażnień. Warto wiedzieć, że taki krem powinien się całkowicie wchłonąć przed założeniem pieluszki. Nie zostawiajmy grubej warstwy, bo to może dzidziusiowi tylko zaszkodzić.

Kąpiel niemowlęcia — jakie kosmetyki dla dzieci?

Kąpiel niemowlęcia może odbywać się co kilka dni. Zależy to tak naprawdę od potrzeb. Na pewno częściej dziecko będzie wymagało kąpieli latem niż zimą. Do kąpieli wybierzmy takie kosmetyki dla dzieci, które będziemy rozrzedzać w wanience z wodą, na przykład płyn lub emulsję do kąpieli. Nie trzeba nakładać żadnych żeli czy mydeł bezpośrednio na delikatną skórę dziecka. Najlepiej wybierać kosmetyki dla dzieci o jak najkrótszym, najprostszym składzie z delikatnym detergentem.

Ważne, aby nie zawierały żadnych niepotrzebnych, potencjalnie drażniących składników, takich jak sztuczne barwniki czy zapachy. Na to przyjdzie czas w późniejszym okresie rozwoju dziecka. Płyny, które jednocześnie pozostawiają warstwę ochronną na skórze dziecka, zwane są często emulsjami. Taka właściwość płynu do kąpieli to dodatkowy atut.

Po kąpieli możemy sięgnąć po przeróżne preparaty — balsamy, kremy, oliwki. Najlepiej wybrać hipoalergiczne kosmetyki dla dzieci, które są przeznaczone dla niemowląt od pierwszego dnia życia.

Higiena małego dziecka

Im dziecko większe, tym skóra jest bardziej dojrzała, a co za tym idzie — odporniejsza. Mniej więcej od drugiego roku życia można pozwolić sobie na więcej, jeśli chodzi o kosmetyki. Można już sięgać po takie, które mają na przykład wesołe kolory i pachną w interesujący sposób. Dwuletnie dzieci docenią bardziej ekscytującą kąpiel. Z pewnością będą zachwycone bańkami i pianą. Nie dotyczy to oczywiście dzieci, które mają problemy dermatologiczne lub są alergikami.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone