Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

08:37, 03.10.2019 | (.)
Skomentuj

Pralka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w każdym domu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia już sprawą łatwą nie jest. Czym zatem warto się w tym przypadku kierować? Jak nie popełnić błędu zakupowego?

Pralka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w każdym domu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia już sprawą łatwą nie jest. Czym zatem warto się w tym przypadku kierować? Jak nie popełnić błędu zakupowego?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pralki podzielić można z uwagi na sposób załadunku prania. Najpopularniejsze są te ładowane od przodu, które mają na ogół 60 cm szerokości i głębokości. Jednak w przypadku mniejszych łazienek lepszym rozwiązaniem może być pralka ładowana od góry. Są to bowiem modele węższe liczące do 45 cm szerokości. Coraz większą popularnością cieszą się też pralki przeznaczone do zabudowy, które dopasować można bez problemu do wystroju całej łazienki.

Spore znaczenie ma również ładowność urządzenia, a więc ilość suchych ubrań, które przeznaczone są na pranie. Pralki ładowane od przodu są bardziej pojemne. Ich ładowność wynosi od 5 do 12 kg. Te największe są jednak urządzeniami przemysłowymi wykorzystywanymi m.in. w hotelach i pensjonatach różnego rodzaju. Z oczywistych względów mniej ładowne są pralki ładowane od góry (4-4,5 kg). Przyjmuje się, że w w rodzinie z małymi dziećmi optymalna ładowność to 6-7 kg.

Kolejnym istotnym parametrem przy wyborze pralki jest klasa efektywności energetycznej. Informuje ona o poborze energii elektrycznej w czasie jednego prania. Informacja na ten temat znajduje się na pralce na tzw. etykiecie energetycznej. W praktyce wyróżnia się siedem klasy energetycznych pralek. Najlepsza to klasa A+++, a najgorsza klasa D. Na etykiecie znaleźć też można dane na temat deklarowanego przez producenta rocznego zużycia energii w kilowatogodzinach. Do tego obliczenia przyjmuje się pobór energii w trybie czuwania oraz pracy przy 220 cyklach prania tkanin z bawełny w temperaturze 40 i 60 stopni Celsjusza. Na rynku największą popularnością cieszą się pralki o klasach A i A+. Są one atrakcyjne cenowo, a przy tym dość energooszczędne.

Co poza tego typu parametrami ma jeszcze znaczenie w czasie wyboru pralki? Przede wszystkim powinno być to urządzenie łatwe w obsłudze. Programator musi być więc czytelny i jasny. Dzięki sensorowemu panelowi można łatwo uruchomić wybrany program, co widać doskonale na wyświetlaczu. Jednak nie mniej istotne jest bezpieczeństwo domowników. Dobrym rozwiązaniem są modele pralek z podwójnymi szklanymi drzwiami, które skutecznie chronią małe dzieci przed poparzeniem, gdy pierze się ubrania w wysokiej temperaturze.

Wybór pralek na rynku jest obecnie naprawdę ogromny. Nie warto w tym przypadku kierować się tylko i wyłącznie ceną. Niestety wysoka cena nie zawsze musi iść w parze z wysoką jakością. Niekiedy urządzenie dobrze jest zobaczyć na własne oczy i ocenić jakość jego wykonania. Należy też pamiętać o tym, że starego sprzętu AGD nie można wyrzucić do zwykłego śmietnika. Zepsutą pralkę można natomiast oddać w sklepie podczas zakupu nowego urządzenia.

Warto poznać również rankingi produktów, które pomogą podjąć ostateczną decyzję zakupową na podstawie opinii innych posiadaczy danego modelu. Rankingi produktów tworzy portal www.rankingiproduktow.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone