Zamknij

Czym są i do czego służą raksy

19:57, 02.10.2019 (.) Aktualizacja: 19:59, 02.10.2019
Skomentuj

W naszym kraju istnieje bardzo wiele zbiorników wodnych, na których można z powodzeniem uprawiać żeglarstwo. Są to oczywiście jeziora (np. mazurskie), a także Morze Bałtyckie.

Żeglarstwo jest dyscypliną sportu wykorzystującą przede wszystkim sprzęt o napędzie żaglowym, którego poszczególne elementy umożliwiają skuteczne sterowanie i gwarantują bezpieczeństwo na wodzie. Jakie zatem urządzenia i osprzęt żeglarski znajdują się na pokładzie przeciętnego jachtu?

Wyposażenie jachtu - najważniejsze elementy

Podstawowe wyposażenie znajdujące się na pokładzie jachtu obejmuje wiele różnych elementów, które powinny spełniać wszelkie wymagane normy żeglarskie i sprostać ogromnym wymaganiom stawianym niekiedy przez matkę naturę. Pamiętajmy, że muszą być one sprawne, aby nie zawiodły w razie jakiegoś niebezpieczeństwa. A zatem na każdym jachcie znajduje się:

  • Wyposażenie pokładowe, w tym żagle (najczęściej grot i fok, a rzadziej trajsel, spinaker oraz genaker), olinowanie stałe (m.in.sztag, baksztag, jumpsztag i topwanty), olinowanie ruchome (np. fały, szoty, brasy, kontrafały i topenanty), kabestany (specjalistyczne urządzenia do wybierania albo luzowania lin), okucia jachtowe służące do mocowania (m.in. knagi, ściągacze, bloczki z kręglikiem, drabinki czy polery), wiosła i bosaki, odbijacze (mające za zadanie pochłaniać energię w momencie uderzenia o nabrzeże lub inny jacht), raksy, kotwice, świetliki, drzwiczki, stoły oraz kable elektryczne. 
  • Wyposażenie znajdujące się pod pokładem, w tym zwłaszcza silnik (najczęściej wysokoprężny), narzędzia do naprawy wszelkich usterek (kombinerki, śrubokręty, śruby, siekiera, taśma izolacyjna, nóż, piła do metalu, saperka itp.) i elementy osprzętu żeglarskiego nawigacyjnego (kompasy, wiatromierze, lornetki, barometry, sekstanty, mapy morskie, radar, reflektor itp.).
  • Kambuz (pomieszczenie znajdujące się w mesie) - pracują w nim kucharze i inne osoby wyznaczane przez kapitana, których zadaniem jest przygotowywanie posiłków i dbanie o czystość zarówno na pokładzie, jak i pod nim. 
  • Toalety - chemiczne (odprowadzające nieczystości do specjalnego zbiornika) i morskie (odprowadzające nieczystości bezpośrednio do wody).

Jaki dodatkowy osprzęt żeglarski wybrać?

Na każdym jachcie obowiązkowo muszą się też znaleźć kluczowe elementy wyposażenia ratunkowego, w tym przede wszystkim pneumatyczne tratwy, łodzie ratunkowe, koła ratunkowe, kamizelki, pasy, pławki świetlne i rakiety spadochronowe. Istotną rolę odgrywa również klimatyzacja, dlatego przed wyruszeniem w drogę należy zawsze zapoznać się z jej obsługą.

Nie mniejsze znaczenie ma instalacja gazowa, dzięki której będzie możliwe przygotowywanie posiłków. Obejmuje ona butle gazowe, zawory (trzeba zawsze sprawdzać ich szczelność) i akcesoria służące do wymiany butli, m.in. klucze francuskie. 

Osprzęt żeglarski to jednak nie wszystko. Warto również zadbać o zapewnienie członkom załogi chemii jachtowej, czyli wszelkich środków do utrzymania czystości, w tym impregnatów i specyfików do konserwacji.  Poza tym ważne jest posiadanie leków (apteczka to podstawa) i prowiantu, bo nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać na wzburzonych falach. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%