Zamknij

Inwestycja deweloperska - jak ją sfinansować?

11:37, 16.09.2019 (.) Aktualizacja: 11:37, 16.09.2019
Skomentuj

Pozyskiwanie kapitału na inwestycje deweloperskie to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed deweloperem, zanim rozpocznie on budowę. Prowadzenie inwestycji wraz z jednoczesnym pozyskiwaniem funduszy od klientów jest działaniem bardzo ryzykownym, które może prowadzić do utraty płynności inwestycji deweloperskiej. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się finansowanie inwestycji w oparciu o kredyt deweloperski lub inne zewnętrzne źródła finansowania.

  1. Finansowanie inwestycji deweloperskich
  2. Pozyskiwanie kapitału na inwestycję
  3. Kredyt na inwestycję
  4. Jakie warunki trzeba spełnić?

Finansowanie inwestycji deweloperskich 

Sprzedaż mieszkań w Polsce cały czas rośnie. Polacy coraz chętniej kupują mieszkania i domy jednorodzinne, rezygnując z samodzielnej budowy. W efekcie tego popytu banki również są coraz bardziej otwarte na pomoc deweloperom, a deweloperzy coraz sprawniej realizują kolejne inwestycje, tak od strony budowlanej, jak i inwestycyjnej. Ten sprzyjający klimat nie oznacza oczywiście, że każdy, kto chciałby zająć się działalnością deweloperską może liczyć na zewnętrzne finansowanie, jednak należy się o nie starać. Założenie, że prowadzi się inwestycję deweloperską w taki sposób, że wraz z budową kolejnych etapów pozyskuje się środki od klientów (co jest oczywiście możliwe w oparciu o otwarty fundusz powierniczy), jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. Zawsze bowiem klienci mogą nie wpłacić założonej przez dewelopera kwoty (np. ponieważ mają problem z uzyskaniem kredytu w banku lub utracili płynność finansową), a budowy przerwać nie sposób. W efekcie deweloper będzie zmuszony do sprzedawania mieszkań za niższą cenę lub zawieszenia inwestycji. Aby uchronić się przed takim niebezpieczeństwem, znacznie lepiej poszukać zewnętrznego źródła finansowania, niezależnego od wpłat klientów.

Pozyskiwanie kapitału na inwestycję

Finansowanie inwestycji deweloperskich z wpłat klientów jest mocno ograniczone przez ustawę z 2012 roku, dodatkowo wiąże się z ryzykiem nieterminowych wpłat ze strony klientów. Klient może także podjąć decyzję o wycofaniu się z inwestycji. Być może warto więc rozważyć inne, nieco bezpieczniejsze, a przy tym generujące większe zyski źródła finansowania. Oczywiście istnieje możliwość budowy ze środków własnych, natomiast i ta inwestycja nie przynosi tak dużych zysków, jakie możesz osiągnąć przy innym trybie finansowania, a dodatkowo ograniczasz sobie możliwości prowadzenia innych projektów i inwestycji.

Trzecie możliwe rozwiązanie to pozyskanie inwestorów zewnętrznych. Bardzo często są to firmy lub osoby prywatne, które posiadają potrzebny ci kapitał, ale same nie chcą angażować się w bezpośrednią działalność deweloperską i wchodzić w zadania operacyjne. Tacy inwestorzy najczęściej zostają wspólnikami spółki z o.o. lub komandytariuszami spółki komandytowej. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż obligacji, które oni mogą kupić. Wynagrodzeniem inwestorów może być także udział w zysku lub precyzyjnie ustalone odsetki. Rozwiązanie to sprawdza się pod dwoma warunkami: inwestorzy gwarantują ci środki na prowadzenie całej inwestycji, koszt pożyczenia kapitału nie wpływa w znaczący sposób na zyski z inwestycji. 

Kredyt na inwestycję

Opieka finansowa dla deweloperów to jeden z coraz prężniej rozwijających się działów oferty bankowej. Inwestycyjny kredyt deweloperski to narzędzie, z którego chętnie korzysta wielu deweloperów, szczególnie w kontekście niskich stóp procentowych. Środki na inwestycję deweloperskiej pozyskane z banku są właściwie najtańszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Niskie stopy w połączeniu z bieżącymi wpłatami klientów, które po wypłacie z rachunku powierniczego będą sukcesywnie zmniejszać kapitał kredytu, dają bardzo atrakcyjne warunki finansowania inwestycji. Oczywiście z bankami zawsze warto negocjować, można w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów, natomiast jeśli analizować możliwe rozwiązania to kredyt jest najtańszym sposobem finansowania inwestycji deweloperskiej. Kapitał spłacasz na bieżąco z wpłat klientów, ale cały czas masz bezpieczeństwo dostępności potrzebnych ci środków, które umożliwiają sprawne i zgodne z przyjętym harmonogramem prowadzenie inwestycji. 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Oczywiście w przypadku starania się o kredyt należy spełnić szereg warunków. Bank wymaga wkładu własnego na poziomie 20% inwestycji,  natomiast warto pamiętać, że mogą nim być środki związane z zakupem działki, wykonaniem projektu i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kredyt deweloperski rozłożony jest na etap budowy i sprzedaży. W przyznaniu kredytu kluczowe znaczenie ma analiza finansowa, prawna i ekonomiczna. Banki najchętniej udzielają kredytu spółkom celowym, deweloperom, którzy zaprezentują dowody na swoją wypłacalność. Sprawdzana jest więc historia kredytowa, majątek klienta, jego ogólna sytuacja finansowa. Ubieganie się o kredyt deweloperski wymaga przedstawienia planu finansowania projektu ze środków własnych, a przede wszystkim biznesplanu, który ma największe znaczenie dla oceny wniosku. Szanse na otrzymanie kredytu wzrastają, jeśli deweloper wykaże się niskim wskaźnikiem LTC, czyli udziałem kredytu w całym projekcie. Niskie LTC to bowiem informacja o małym ryzyku niewypłacalności dewelopera.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%