Zamknij

Plusy i minusy pokrycia dachowego z blachy trapezowej

19:14, 12.09.2019 (.) Aktualizacja: 19:14, 12.09.2019
Skomentuj

Tak jak każdy materiał, również blacha trapezowa posiada z jednej strony zalety, z drugiej zaś wady. Dziś w sporządzonym z pomocą ekspertów z branży dekarskiej krótkim poradniku postaramy się przedstawić wam główne korzyści, ale też problemy powstające przy układaniu coraz popularniejszej nad Wisłą blachy trapezowej. Oto zestawienie, dzięki któremu łatwiej podejmiesz decyzję z myślą o kolejnej inwestycji.

Korzyści ze stosowania blachy trapezowej

Skoro trafiłeś na tę stronę, z pewnością interesuje cię blacha trapezowa i zapewne wiesz, że jest ona materiałem długowiecznym, którego żywotność przy odpowiedniej, sporadycznej konserwacji może wynieść nawet powyżej setki lat. Producenci europejscy określają swoje okresy gwarancyjne niekiedy nawet na poziomie pięćdziesięciu lat lub w formule tak zwanej dożywotniej gwarancji. Jednocześnie popularna papa dachowa to inwestycja, którą najpewniej będziemy musieli ponowić już po dwóch dekadach od pierwszego montażu jeśli wybierzemy naprawdę dobry materiał.

Kolejnym powodem dla którego arkusze galwanizowanej blachy dachowej triumfują na polskim rynku jest wytrzymałość materiału. Blacha to z natury trwała substancja, dlatego jest głównym surowcem stosowanym na dachach narażonych na ekstremalne temperatury lub działanie silnych wiatrów. Także jej odporność na przenoszenie ognia stanowi wielki plus w wielu regionach świata.

Siła konkretnego pokrycia dachowego z blachy trapezowej związana jest z grubością arkuszy i wraz z dodatkowymi warstwami antykorozyjnymi różni się z producenta na producenta. Ważną zaletą jest przy blasze również jej efektywność energetyczna. Otóż panele blachy w odróżnieniu od papy asfaltowej nie absorbują ciepła pochodzącego z promieni słonecznych latem, a zimą przepuszczają znacznie mniej dodatniej temperatury na zewnątrz budowli. Oprócz powyższych argumentów, za blachą trapezową przemawia także niemożliwa do podrobienia estetyka a także przyjazność materiału dla środowiska. Więcej o plusach użycia i doborze odpowiedniej blachy trapezowej dowiesz się z pewnością u działających w skali ogólnokrajowej hurtowników, takich jak choćby wrocławskie Polskie Centrum Dachowe.

Minusy blachy trapezowej. Warto je poznać!

Minusem dobrej jakości blachy trapezowej może być naturalnie jej koszt w porównaniu do innych tworzyw stosowanych na dachu. Niekiedy wielokrotnie przewyższa on cenę, w której profesjonalna ekipa ułoży na zadaszeniu pokrycie z bitumu. Można też stwierdzić, że jeśli chodzi o dostępność i różnorodność stylistyczną arkuszy blachy trapezowej nie mamy zbyt wielkiego wyboru. Również paleta kolorystyczna najczęściej ogranicza się do kilku barw oferowanych w katalogach firm. Tego problemu nie ma, kiedy spojrzymy na przykład na oferty blachodachówek lub zwyczajnych barwionych ceramicznych i betonowych produktów. Ostatnią z oczywistych wad będzie trudność położenia pokrycia – zdecydowanie wymaga ono grupy fachowców w odróżnieniu od wielu rodzajów papy asfaltowej, którą można zająć się nawet samemu, jeżeli mamy doświadczenie. W przypadku instalacji, duże arkusze zdecydowanie utrudniają samodzielną pracę, która przy nieco bardziej kompaktowej papie lub gontach, jest oczywistą przewagą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%