Zamknij
REKLAMA

Z jakimi chorobami wybrać się do laryngologa?

11:08, 06.09.2019 | (.)
Skomentuj

Istnieje wiele chorób, z którymi może pomóc nam laryngolog. Najczęściej ten specjalista kojarzony jest z problemy z zatokami i uszami. W praktyce jednak jego specjalizacja obejmuje wiele schorzeń zlokalizowanych w okolicy głowy. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że pełna i poprawna nazwa tej specjalizacji to otolaryngologia. Jeśli uważasz, że nie wiesz wszystkiego o tej specjalizacji, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego między innymi tego, kiedy wybrać się do otolaryngologa.

Z jakimi chorobami wybrać się do laryngologa?

W przypadku każdej choroby powinniśmy zwracać uwagę na to, czy objawy, które nam przeszkadzają ustępują same po krótkim czasie, czy też się utrzymują. Jeśli trwają dłużej, to konieczna jest oczywiście wizyta u specjalisty. Z czym warto wybrać się do laryngologa? Oczywiście są to choroby uszu, krtani, gardła, zatok czy języka. Istnieje szereg objawów, które powinny nas zaniepokoić. Co powinno to być? Przede wszystkim ciągła chrypka, ból w okolicach zatok czy gardła, a także problemy z oskrzelami czy tchawicą. Warto o laryngologu pamiętać również wtedy, gdy bolą nas uszu lub zaczynamy słyszeć szumy.

Czy coś jeszcze powinno skłonić nas do wizyty u tego specjalisty. Oczywiście, że tak. Będzie to między innymi uczucie zatkanych uszu, a także niedosłyszenie. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z faktu, że laryngolog może nam pomóc, jeśli doświadczamy problemów z równowagą czy przełykaniem. Dobrze się również do niego wybrać, gdy mamy  problemy ze snem czy chrapaniem.

W jaki sposób przygotować się do wizyty?

Pamiętajmy, że jeśli mamy już wyniki badań od innych specjalistów, to koniecznie zabierzmy je ze sobą. Może to być między innymi zdjęcie RTG lub na przykład wymaz z błon śluzowych. Bardzo często pacjenci będą posiadać tego typu dokumenty, ponieważ dopiero na którymś z etapów diagnozy trafiają oni do laryngologa. Warto również pamiętać o higienie, czyli wyczyszczeniu uszu czy wyszczotkowaniu zębów.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Laryngolog korzysta bardzo szerokiego spektrum narzędzi, które pomagają mu w postawieniu właściwej diagnozy. W przypadku uszu będzie to otoskop, endoskop, a w niektórych przypadkach również mikroskop. Pozwalają mu one na precyzyjne przebadanie kanalików i uchu środkowego. Jeśli natomiast mamy problemy z węchem, to konieczne jest zastosowanie innych metod. Będą to specjalne testy czynnościowe. Jeśli mamy chore zatoki, to wskazane może się okazać wykonanie  zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej. Jeśli nie będą one jednoznaczne, to koniecznie może się okazać przeprowadzenie punkcji.

Kiedy lekarz postawi nam diagnozę, przechodzi do leczenia. W przypadku zatkanego ucha rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy je profesjonalnie przepłukać w gabinecie. W wielu innych przypadkach konieczne może się okazać leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Jeśli jakieś z wymienionych objawów dotyczą również ciebie, jeśli utrzymują się stale, to zalecamy umówienie się na wizytę do specjalisty. Wielu laryngolog znajdziemy między innymi na stronie lekarzebezkolejki.pl. Można tam szybko sprawdzić wolne terminy i umówić się na wizytę w dogodnym terminie.

 

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone