Zamknij

Wiersze Konopnickiej dla dzieci

06:47, 06.09.2019 (.) Aktualizacja: 06:48, 06.09.2019
Skomentuj

Utwory dla dzieci Marii Konopnickiej są w Polsce bardzo dobrze znane. Któż z nas choć raz nie słyszał któregoś z jej wierszy? Kto z nas nie pamięta analizy lektur szkolnych jej autorstwa? Maria Konopnicka poetka i pisarka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, jest autorką dzieł literackich adresowanych nie tylko do dzieci. Ale to utwory kierowane właśnie do najmłodszych są najbardziej znane i rozpoznawalne. To właśnie do nich najchętniej wracają czytelnicy i to zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Twórczość 

Dzieła Konopnickiej, którymi adresatami są dzieci charakteryzują się zazwyczaj prostą formą i językiem. Najsłynniejszym jej dziełem jest baśń „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” znana z kanonu lektur szkolnych. Równie często przywoływane są dużo krótsze utwory pisarki, często pisane w formie nowel lub wierszy. Nierzadko mające wymiar edukacyjny i wychowawczy.  Mimo upływu lat od powstania utworów i zmian, jakie zaszły w języku polskim, uniwersalna tematyka jest nadal atrakcyjna zarówno dla młodego odbiorcy, jak i jego rodzica. Nowele takie jak „Dym”, „Mendel Gdański” czy „Nasza szkapa” poruszają niekiedy tematy trudne i wymagające dla czytelnika, ale wartość i morał jakie niosą w swej treści są niezwykle ważne. Krótkie wierszyki m.in.: „Muchy samochwały”, „Stefek Burczymucha”, „Bocian” czy „Tęcza”, w których bohaterami nierzadko są zwierzęta, przybliżają dzieciom ich życie,  przedstawiają ciekawe dla nich historie, ale także w sposób zabawny i niekiedy niejednoznaczny kryją ważne zasady postępowania i honoru. Poprzez swą formę stają się nieodłącznym elementem w procesie dorastania i wychowania nawet dla najmłodszych dzieci.

Muchy samochwały

Jeden z najpopularniejszych wierszyków autorstwa Marii Konopnickiej jest zabawną krótką historią kilku zarozumiałych much, które bawiąc się w chomiczej gospodzie przechwalają się swoją odwagą w stosunku do pająków. Obserwator to podmiot liryczny, który dokładnie określa co robią tytułowe muchy. Każda z nich chwali się co konkretnego myśli o pająkach i że w ogóle nie budzą w niej strachu. Za swoje przechwałki zostają surowo ukarane przez nikogo innego, jak właśnie przez wyśmiewanego pająka. Dzieje się to dlatego, iż zajęte zabawą nie zauważają czyhającego w kącie niebezpieczeństwa. Konopnicka w wierszu Muchy Samochwały udowadnia, że nie warto się bezzasadnie przechwalać i kogoś wyśmiewać, bowiem zgodnie z zasadą „ten się śmieje, kto się śmieje ostatni” możemy zostać za to ukarani.

Stefek Burczymucha

Tak, jak i w poprzednim omawianym utworze w tekście "Stefek Burczymucha" obserwatorem i świadkiem wydarzeń jest podmiot liryczny. Dzięki niemu dowiadujemy się o pewnym chłopcu, który oprócz tego, iż jest „burczymuchą”, czyli kimś wyjątkowo narzekającym, to dodatkowo wielki z niego chwalipięta. Stefek sam opowiada czytelnikowi, jakich odważnych i bohaterskich czynów dokonał, bądź dopiero dokona. Niczego i nikogo się nie boi i przed niczym nie lęka. Wszystko wydaje się prawdą do momentu, aż spotyka mysz w stogu siana. Wtedy to publicznie zostaje w pewien sposób zdemaskowany i zawstydzony. Kolejny raz Konopnicka przestrzega przed nadmiernym przechwalaniem się, pokazując że prędzej czy później możemy zostać i tak zdemaskowani.

Jak widać utwory Marii Konopnickiej dla dzieci niosą ze sobą morał i ważny przekaz.  Prosty język i ciekawe dla najmłodszych historie sprawiają, iż po te pozycje chętnie sięgają zarówno sami zainteresowani, jak i ich rodzice. Poruszana w nich tematyka jest tak uniwersalna, iż nie traci na ważności i jest nadal aktualna nawet w dzisiejszych czasach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%