Zamknij

Kiedy wykonuje się EKG?

12:53, 05.09.2019 (.) Aktualizacja: 12:53, 05.09.2019
Skomentuj

Elektrokardiografia, w skrócie EKG, to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób serca. Jest bezpieczne dla pacjenta i bezinwazyjne, a lekarzowi umożliwia ocenę pracy mięśnia sercowego. Czy do EKG trzeba się przygotować? Jakie są wskazania do wykonania EKG?

EKG – na czym polega?

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym badaniem kardiologicznym, pozwalającym na przeanalizowanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. W trakcie badania na ciele pacjenta umieszcza się elektrody, które gromadzą informacje i przesyłają je do aparatu EKG, a te zapisywane są na taśmie papieru do EKG. Taki zapis wyniku badania nazywany jest elektrokardiogramem. Interpretacją wyników EKG zajmuje się kardiolog, który posiada wiedzę i doświadczenie, potrzebne do wykrycia nieprawidłowości pracy serca, zaburzeń rytmu, wad wrodzonych, czy symptomów zawału serca.

Kiedy wykonuje się EKG? Przebieg badania

EKG jest badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. W ramach profilaktyki zdrowotnej powinny je wykonywać wszystkie osoby po 40. roku życia, aby na wczesnym etapie wykrywać zaburzenia w układzie krążenia. Ponadto EKG wskazane jest u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego (m.in. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, wady serca) oraz osób, u których zachodzi ryzyko wystąpienia takich chorób (np. choroby serca u bliskich członków rodziny). Istnieje także szereg objawów, które powinny skłonić nas do wykonania EKG, zalicza się do nich: kołatania serca, duszności, ból w klatce piersiowej, zwiększoną męczliwość.

Badanie EKG trwa zaledwie kilka minut. Podczas tej procedury pacjent leży na plecach, a na ciele ma zamocowane elektrody, co wymaga zdjęcia  wszystkich metalowych elementów (np. okularów, biżuterii) i ubrań od pasa w górę oraz odsłonięcia nadgarstków i kostek. Elektrod jest dziesięć, z czego sześć mocuje się na klatce piersiowej, a pozostałe cztery na nadgarstkach i kostkach. Gdy wszystko będzie gotowe, aparat EKG zostaje włączony i w tym czasie pacjent powinien leżeć spokojnie -  nie wykonywać żadnych ruchów i nie rozmawiać. Po badaniu elektrody są odczepiane, a pacjent może się ubrać.

Jak przygotować się do EKG?

Elektrokardiografia nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań. Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, może być wykonywane nawet u pacjentów z rozrusznikiem serca. Warto zapoznać się z pewnymi zaleceniami, które pozwolą uzyskać wiarygodny wynik EKG.

Pacjent nie musi być na czczo, ale nie powinien przed badaniem pić zimnych napojów lub kawy. Zaleca się także lżejsze posiłki, aby nie przepełniać żołądka. Odradza się palenie tytoniu na co najmniej godzinę przed badaniem, oraz rezygnację z alkoholu i intensywnych ćwiczeń w dniu poprzedzającym EKG. Nim wejdziemy do gabinetu warto na chwilę usiąść i uspokoić tętno, odprężyć się. Jeżeli przyjmujemy leki wpływające na pracę serca, poinformujmy o tym lekarza.

Ważna informacja dla pacjentów z owłosieniem na klatce piersiowej. W niektórych przypadkach włosy utrudniają przewodzenie prądu z elektrod, więc konieczne może być ich zgolenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%