Zamknij

Anemia - jak wyleczyć niedokrwistość?

12:43, 05.09.2019 (.) Aktualizacja: 12:51, 05.09.2019
Skomentuj

Anemia to bardzo podstępna, często niedająca jasnych objawów choroba. Może być spowodowana stylem życia, nieprawidłową dietą, ale też poważniejszymi czynnikami. Nie należy jej zatem bagatelizować, lecz zawczasu podjąć interwencję. Sprawdź, jak wyleczyć niedokrwistość! Czy wystarczy dieta? Czy warto sięgnąć po suplementy diety? Czy niezbędna jest dalsza diagnostyka? Rozwiewamy wątpliwości!

Anemia - co to takiego?

Anemia, nazywana również niedokrwistością, to stan chorobowy, najczęściej spowodowany niedoborem żelaza. W konsekwencji dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby czerwonych krwinek i osiągania wskaźnika hematokrytowego poniżej normy. Warto jednak wiedzieć, że anemia może mieć także inne podłoże (rzadziej spotykane). Wyróżnia się:

  • anemię hemolityczną, powstałą wskutek rozpadu czerwonych krwinek;
  • anemię megaloblastyczną, charakteryzującą się zwiększoną objętością erytrocytów;
  • anemię aplastyczną, związaną ze spadkiem poziomu wszystkich rodzajów krwinek przez zanik szpiku kostnego;
  • anemię w chorobach przewlekłych – można ona towarzyszyć nowotworom, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zakażeniom bakteryjnym, chorobom nerek, zakażeniom wirusowym itd.

Diagnozy odnośnie typu anemii dokonuje lekarz – na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badań laboratoryjnych. W pierwszej kolejności wykonywany jest pomiar stężenia żelaza we krwi, liczby krwinek czerwonych i ich objętość (tzw. MCV), spadku stężenia hemoglobiny w krwinkach (MCHC) oraz hematokrytu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Jak diagnozować anemię?

Jak postępować przy wykryciu anemii?

Anemia jest stanem, który można stosunkowo łatwo wykryć. Zaleca się zatem regularne wykonywanie badań krwi – przynajmniej raz do roku lub gdy dzieje się coś niepokojącego z organizmem. Również wyleczenie się z niedokrwistości nie jest trudne, o ile dochodzi do niej wskutek niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. Wówczas wymagane jest rzetelne podejście do tematu i zrozumienie istotny zwalczania anemii. Najlepiej zatem wysłuchać zaleceń lekarza i podążać za jego wskazówkami. Przede wszystkim polecana jest dieta bogata w żelazo (m.in. mięso i podroby, ryby, żółtka jaj, pełnoziarniste produkty, orzechy, nasiona, buraki). Oprócz tego lekarz może zlecić przyjmowanie leków lub suplementów diety, uzupełniających niedobory. Te należy przyjmować regularnie i zgodnie z zaleceniami, a także kontrolować wyniki, by upewnić się, że osiągnęliśmy cel.

Anemia mimo wszystko jest groźnym schorzeniem, które nieleczone może prowadzić do spustoszenia w organizmie oraz licznych komplikacji. Pamiętaj również, że oprócz zdrowej diety, warto stosować suplementację. Ta jednak musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Kontroluj swoje wyniki i nie lekceważ niedoborów – zbyt późno wykryta niedokrwistość jest trudniejsza do wyleczenia, a ponadto może być zwiastunem powikłań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%