Zamknij
REKLAMA

Czy deska do pływania z wiosłem jest bezpieczna?

13:12, 20.08.2019 | (.)
Skomentuj

Deska do pływania z wiosłem czyli SUP to jedna z najłatwiejszych aktywności fizycznych, dostępnych nad wodą. Wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję. Jednak jest to sport dość nowy, dopiero rozwijający się nad polskimi rzekami oraz morzem. Czym SUP jest i przede wszystkim czy jest bezpieczny?

SUP czyli Stand Up Paddling to w tłumaczeniu na język polski: „wiosłowanie na stojąco”. Dyscyplina ta polega na pływaniu w pozycji stojącej na specjalnej wyprofilowanej desce z wiosłem. Na deskach można pływać po morzu ale również na rzece lub jeziorze. Mniejsze akweny wodne polecane są w szczególności osobom początkującym. Sport ten polecany jest każdemu – bez względu na wiek czy zainteresowania. Ponadto opanowanie umiejętności pływania na desce z wiosłem to świetny wstęp do nauki kitesurfingu oraz windsurfingu.

Czy deska do pływania z wiosłem jest bezpieczna?

SUP to doskonała forma nie tylko spędzania wolnego czasu. Uprawianie pływania na desce z wiosłem poprawia kondycję oraz wzmacnia mięśnie. Sport ten jest bezpieczny – jedną z jego zalet jest to, że nie obciąża stawów. Dzięki temu każdy może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Dodatkowym atutem pływania na desce jest możliwość ćwiczenia równowagi i prawidłowej postawy ciała. SUP wzmacnia kręgosłup, nogi oraz ramiona.

Osoby początkujące, które zaczynają swoją przygodę z deską do pływania z wiosłem powinny zaopatrzyć się w zabezpieczający sprzęt. Przede wszystkim chodzi tutaj o kamizelkę ratunkową, która unosi na powierzchni wody. SUP jest bezpieczny, jednak szczególnie zaczynający swoją przygodą z nowym sportem muszą pamiętać, że upadki do wody są możliwe.

Deski do pływania z wiosłem nie są uzależnione od wiatru – wpływa to na ich bezpieczeństwo szczególnie wśród początkujących. Sterowanie uzależnione jest od nas samych, to my kontrolujemy sytuację i wybieramy najdogodniejszą dla nas pozycję czy trasę.

Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo pływania na desce z wiosłem?

W trosce o swój komfort oraz bezpieczeństwo warto mieć na uwadze rodzaj deski z której będziemy korzystać. Osobom, które zaczynają swoją przygodę z pływaniem z wiosłem na desce ale także tym bardziej zaawansowanym poleca się deski pompowane. W przeciwieństwie do twardych desek, deska pompowana jest łatwiejsza w obsłudze oraz przechowywaniu. Pozwala na większą swobodę manewrów. Upadek na nią, w szczególności młodszych użytkowników nie jest niebezpieczny i nie grozi poważniejszymi urazami.

Deski pompowane lepiej znoszą upadki, zmieszczą się w wielu miejscach (także w niewielkim bagażu). W dodatku napompowanie deski trwa około trzech minut.. Tego typu deski można znaleźć w sklepie internetowym GoSUP.pl .

Dodatkowe zalety pływania na desce z wiosłem

Deska do pływania z wiosłem jest sportem bezpiecznym, sprawdzonym, coraz bardziej popularnym nie tylko za granicą ale również w Polsce. SUP to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Umożliwia ponadto kontakt z naturą – nie ważne czy pływamy po rzece lub na morzu, możemy obserwować roztaczającą się dookoła nas przyrodę. Zapach wody czy jej uspokajający szum pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

SUP to także doskonała forma na spędzenie wspólnego czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Pływać na desce z wiosłem może każdy – starczy czy młodszy. Dlatego to fantastyczna forma, pozwalająca spędzić wspólnie, udany, aktywny czas.

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone