Zamknij

Wykorzystanie brykietu do opału

09:06, 20.08.2019 (.) Aktualizacja: 09:13, 20.08.2019
Skomentuj

Brykiet drzewny to rodzaj biopaliwa, które doskonale sprawdza się przy ogrzewaniu pomieszczeń. Może być wykorzystywany zarówno w piecach i kotłach, jak i w kominkach, ponieważ nie powoduje zasmolenia szyby. Co więcej, niewielka ilość popiołu, który powstaje podczas spalania tego opału, nadaje się również do nawożenia gleby. Czym tak naprawdę jest brykiet? Jakie ma cechy i dlaczego jest dobrą alternatywą dla drewna oraz węgla?

Brykiet - co to jest i jak powstaje?

Podobnie do pelletu, brykiet zaliczamy do gatunku biopaliwa. Produkowany jest bowiem z wysuszonych trocin oraz innych odpadów, powstających podczas obróbki mechanicznej różnego typu drzew. Przyjmuje on formę gęstej i zbitej bryły, którą uzyskuje się wskutek działania wysokiego ciśnienia, nie zaś chemicznych lepiszczy czy innych szkodliwych dla środowiska dodatków. Podczas produkcji brykietu pozbywamy się zatem uciążliwych odpadów przemysłu drzewnego, a zyskujemy opał, który może z powodzeniem zastąpić węgiel lub drewno. 

Brykiet drzewny - cechy

Brykiet drzewny to produkt ekologiczny i wielofunkcyjny. Można wykorzystywać go zarówno jako rozpałkę, jak i stały materiał opałowy. Nadaje się do stosowania w kotłach grzewczych, kominkach i piecach kominkowych, dzięki czemu zmiana dotychczasowego paliwa (drewna lub węgla) nie wymaga modernizacji systemu grzewczego. Ma dużą gęstość i niską wilgotność, wynoszącą około 7%, dzięki czemu nie powoduje zasmolenia szyb kominków dekoracyjnych. Bardzo długo utrzymuje żar -  nawet do 8 - 12 godzin, a jego wartość opałowa waha się w granicach około 16-20 MJ/kg. Taka kaloryczność oznacza, że brykiet dorównuje średnim gatunkom węgla i prawie dwukrotnie przewyższa efektywność cieplną drewna opałowego. Co więcej, w przeciwieństwie do niego, spala się praktycznie do końca - pozostaje po nim jedynie około 3 kg popiołu z jednej tony opału. Dodatkowo, pozostałości te można wykorzystać jako nawóz roślinny, który skutecznie i ekologicznie użyźni glebę. Kolejnym atutem brykietu jest łatwość i komfort jego przechowywania. Produkt zajmuje mniej miejsca niż drewno, a pakowany jest w poręczne worki, dzięki którym w kotłowni nie gromadzi się pył drzewny. Jest on także bardzo łatwy do rozpalenia - wystarczy bowiem użyć papieru lub kartonu, a dla szczególnej wygody - podpałki. 

Brykiet drzewny czy drewno?

Chociaż mogłoby się wydawać, że opalanie drewnem i brykietem drzewnym to niemal to samo, różnice w zastosowaniu tych produktów są ogromne. Brykiet (Piła) jest paliwem ekologicznym, uzyskiwanym z odpadów drzewnych, wobec czego nie przyczynia się do zmniejszenia zadrzewienia. Dodatkowo, ma większą kaloryczność i znacznie dłużej utrzymuje żar. Jest także wygodniejszy w przechowywaniu, bardziej poręczny i pozostawia po sobie mniej popiołu. Łatwo go rozpalić, a zakupiony od dobrego dostawcy, pozwoli także na swobodne ogrzewanie nawet za pomocą kominka dekoracyjnego, ponieważ nie zabrudzi ani szybki, ani przewodu kominowego. 

Brykiet do opału to najlepsza alternatywa dla osób, które korzystają z kotłów i pieców zasilanych węglem lub drewnem opałowym. Jest dużo bardziej ekologiczny, porównywanie kaloryczny, a przy tym bardzo wygodny w użytkowaniu i przechowywaniu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%