Zamknij

Podłączenie agregatu do instalacji elektrycznej

13:24, 06.08.2019 (.) Aktualizacja: 13:25, 06.08.2019
Skomentuj

Aby agregat prądotwórczy mógł bez przeszkód współpracować z naszą domową instalacją, potrzebne jest kilka przeróbek. Na szczęście są to bardzo łatwe kwestie i praktycznie każdy elektryk będzie w stanie te zmiany wprowadzić.

Specjalne gniazdo

Jeśli posiadamy urządzenie przenośne i chcemy móc je podłączyć do instalacji domowej, potrzebny będzie montaż specjalnego gniazda tuż obok rozdzielnicy. Przewodem połączymy w ten sposób wyjście agregatu z naszymi domowymi przewodami. Na tablicy bezpiecznikowej pojawi się natomiast nowy wyłącznik, który będzie służył do załączania i wyłączania napięcia do gniazda wejściowego agregatu. Powinien on być zblokowany z wyłącznikiem głównym, tak by nie było możliwe jednoczesne podanie napięcia z agregatu oraz z sieci energetycznej, jeśli napięcie byłoby w niej obecne. Uniemożliwi to też "cofnięcie się" prądu do sieci. Jeśli nie mamy takiego rozwiązania, to po prostu trzeba zapamiętać, by przed włączeniem generatora do instalacji odłączyć najpierw bezpiecznik główny. Chodzi o to, że nie powinno być możliwości, by instalacja została zasilona jednocześnie prądem z urządzenia i z sieci. Mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Zanim zareagują zabezpieczenia, agregat mógłby się uszkodzić. Dzięki rozłącznikowi automatycznemu, lub przy jego braku - dobrej pamięci domowników, taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć. Dzięki posiadaniu gniazdka wejściowego będziemy mogli podłączyć praktycznie każdy typ agregatu, zarówno przenośny jak i stacjonarny. Rodzaje i typy urządzeń możemy obejrzeć tutaj: https://eneria.pl/oferta/agregaty/

Podłączenie stałe

Jeśli chcemy posiadać mocniejszy agregat, trójfazowy o mocy nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu kilowatów, to będzie on urządzeniem stacjonarnym. Wtedy również przyłącze elektryczne powinno być wykonane w takiej formie, to znaczy bez możliwości jego rozłączania. Dzięki powyższemu można zastosować grubsze kable, którymi popłynąć może znacznie większy prąd. Takim zestawem zasilić można bez żadnego problemu absolutnie cały dom, włącznie z urządzeniami, które pobierają bardzo dużo prądu, na przykład pralka, lodówka, piekarnik i tak dalej. Co więcej, dzięki podłączeniu na stałe można zastosować specjalną automatykę, która samodzielnie wystartuje agregat, jeśli tylko zostanie wykryty spadek lub brak napięcia w sieci elektrycznej. Również po przywróceniu tego napięcia, generator zostanie automatycznie wyłączony, a budynek przełączony ponownie na zasilanie z sieci energetycznej. Jest to bardzo popularne w takich budynkach jak szkoły, szpitale czy duże zakłady produkcyjne. Nie ma jednak najmniejszych problemów, by wykonać taką instalację również w domu. W ten sposób nie będziemy musieli nawet niczego sami robić.

Oczywiście mocno zaleca się, by przyłącze agregatu wykonała profesjonalna firma. Często kupując generator dobrej marki, lub w dobrym sklepie budowlanym, będziemy mieli możliwość skorzystać z usługi jego przyłączenia gratis, będzie to zawarte niejako w cenie zakupu samego urządzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

DarekDarek

0 0

A jak to sie ma do przepisow z energetyka? Czy trzeba zglaszac taki agregat? 08:53, 24.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dymekdymek

0 0

Oczywiście ,że na stałe podłączenie do sieci trzeba mieć zgodę ZE. 21:08, 09.03.2022


reo
0%