Zamknij

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego

07:13, 06.08.2019 (.) Aktualizacja: 07:14, 06.08.2019
Skomentuj

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą prawną, która zakłada podział zadań i ryzyka między stroną publiczną i stroną prywatną, przy wkładzie własnym strony prywatnej.

Znaczenie  partnerstwa publiczno-prywatnego

Partnerstwo publiczno-prywatne posiada bogate zaplecze doświadczeń z wielu europejskich krajów, gdzie dzięki zastosowaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego możliwa była realizacja bardzo kosztownych inwestycji przy minimalnym zaangażowaniu strony publicznej. Ograniczone środki jednostek sektora publicznego implikują konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań oraz wykorzystywania kapitału strony prywatnej do realizacji zadań publicznych. Partnerstwo publiczno-prywatne jest dowodem na to, że zadania własne samorządów mogą być wykonywane w znacznie efektywniejszy sposób.

Partnerstwo publiczno-prywatne jako szansa dla samorządów

W dobie rosnących wymagań społeczeństwa wobec usług świadczonych przez samorządy, takich jak dostarczanie wody (ogólnie usługi wodno-kanalizacyjne), komunikacja miejska, drogi publiczne, autostrady, szkoły, przestrzeń publiczna, strona publiczna potrzebuje coraz większego kapitału. Wiadomo jednak, że samorządy maja ograniczone możliwości finansowe, dodatkowo ściśle regulowanie Ustawą o finansach publicznych. Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala na angażowanie kapitału prywatnego. Dzięki zatrudnieniu firmy świadczącej usługi konsultingowe https://jacekkosinski.pl/uslugi/partnerstwo-publiczno-prywatne/ możliwe jest sprawne stworzenie wniosku partnerstwa publiczno-prywatnego i tworzenie infrastruktury właśnie w tej formule.

Projektowanie partnerstwa publiczno-prywatnego

Przygotowywanie projektu partnerstwa publiczno-prywatnego jest pierwszą fazą związaną z realizacją przedsięwzięcia w tejże formule. Bardzo istotne jest zapoznanie się z zapleczem prawnym  oraz ekonomicznym partnerstwa publiczno-prywatnego, na przykład tu //jacekkosinski.pl/uslugi/partnerstwo-publiczno-prywatne/ przez stronę publiczną oraz przez partnera prywatnego, który gotowy jest podjęcia współpracy. Partnerstwo publiczno-prywatne wymaga w początkowej fazie szczegółowych analiz prawnych oraz ekonomicznych, wykazujących czy zastosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego jest umotywowane i czy ma sens, gdyż wiele projektów nie nadaje się do realizacji w tejże formule i wówczas możliwe jest zastosowanie innej formy prawnej na przykład koncesji lub zwykłego zamówienia publicznego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%