Zamknij
REKLAMA

Aranżacje w stylu art deco - jak urządzić niezwykłe wnętrze?

09:43, 07.07.2019 | O.R
Skomentuj

Wnętrza w stylu art. Deco zachwycają i zostawiają pod dużym wrażeniem. Opływowe kształty, bogactwo zdobień, urok przepychu, luksusowe meble i nawiązywanie do stylu ludwikowskiego – to tylko niektóre z podstawowych cech takich aranżacji.

 Art deco – jak go rozpoznać?

Narodził się w czasie okresu międzywojennego, ale wciąż jest ceniony i wykorzystywany do kreowania ciekawego wystroju wnętrz. Zrodził się jako przeciwieństwo secesji, niezwykle rozpasanego stylu w sztuce i wystroju wnętrz, który nie wapnował nad formą. Wystarczy zwrócić uwagę na secesyjne giętkie linie i pospolitą udziwnioną ornamentykę roślinną oraz na proste, zdecydowane linie i bryły art. deco. Różnica naprawdę duża, mimo obecności w jednym i drugim stylu przepychu formy i bogatego dekoru. Obecnie można zaobserwować, że każda realizacja wykonana wedle schematu tego stylu to unikalne połączenie nowoczesności z tradycją.

Meble w stylu art deco

Wnętrza stylu art deco wyróżniają się pięknem zamkniętym w funkcjonalności. To bardziej luksusowe, ozdobne meble, które często przypominają klasyczne formy, ale czerpią też z tych bardziej nowoczesnych. Wcześniej wykorzystywano inkrustacje (kość słoniowa, mosiądz itp.), złocenia oraz płaskorzeźby z motywami geometrycznymi i roślinnymi. Pojawiały się formy kubiczne, wyoblenia, oraz tapicerki skórzane i tkaninowe pokrywające drewno. Musiało być mocno ozdobnie i elegancko.

Tak jest i teraz. Wytwornie, ale też praktycznie. To druga ważna cecha stylu art deco. Na szczególną uwagę zasługują meble wypoczynkowe - stylowe kanapy i otomany - zawsze gustowne, wysmakowane w każdym calu. Często bogato zdobione ornamentyką geometryczną roślinną.

Kolorystyka i materiały

Styl art deco ma w sobie jakąś tajemnicę, która wciąż inspiruje twórców i projektantów wnętrz. Kolory, który zawłaszczyły sobie wnętrza w tych aranżacjach to mocne, wyraziste barwy 0 jak granaty, ciemne zieleni i burgundy. Często pojawiają się złocenia ale też połączone w ciekawych zestawieniach złoto i czerń. Czarno-białe posadzki to również bardzo częsty wyznacznik tego stylu. Przykładowe projekty wnętrz można znaleźć m.in. na Actore Design: www.artcoredesign.pl

W przypadku materiałów prym wiedzie mocne lite drewno z wyraźnym usłojeniem, pokryte efektownie lakierem, woskiem czy fornirem. Często wykorzystywany jest także alabaster i marmur - szczególnie w łazienkach, jako składnik armatury i posadzki. W oknach można spotkać takie materiały jak jedwabie czy aksamit.

Dodatki

Najlepiej, aby były to antyki, ale jak wiadomo, nie każdego stać na takie preciosa. Nie każdy też lubi otaczać się starociami, dlatego wnętrze a stylu art deco może być wolne od tego typu dodatków. Wystarczy wstawić stylowy zegar z elementami drewna lub pokryty niklem (najlepiej z kurantem). Duże dobrego mogą uczynić duże lustra które będą optycznie powiększać przestrzeń i dekorować ją niecodziennie. Nie można zapomnieć o eleganckich masywnych lampach z dodatkami takich materiałów jak szkło, drewno czy nikiel, często bogato zdobione. Zjawiskowo wyglądają lampy zrobione na bazie kolorowego szkła witrażowego, małych, geometrycznych  kawałków oraz zielone, oryginalne klosze.

Mimo upływu lat styl art deco nie stracił nic ze swojej wytworności i nowoczesności. Jest bardzo funkcjonalny i wyraża się unikalnym pięknem w syntetycznej formie.

(O.R)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone