Zamknij

Jak znaleźć pracownika na dłużej?

09:08, 28.06.2019 (.) Aktualizacja: 09:20, 28.06.2019
Skomentuj

Znalezienie pracownika nie jest już takie proste jak jeszcze kilka lat temu. Pracodawcy muszą się o wiele bardziej starać, aby zainteresować potencjalnych podwładnych swoją ofertę, a potem utrzymać ich w zespole. W bieżącym roku wciąż obowiązuje tak zwany rynek pracownika.

Skutkuje on niskim bezrobociem, krótszym okresem szukania zatrudnienia, a także lepszymi warunkami pracy. Mimo tego jedna trzecia przedsiębiorców ma poważne problemy ze znalezieniem pracowników. A trzech na czterech obawia się ich utraty. Jak stworzyć solidny zespół i utrzymać najlepszych fachowców na dłużej?

Profesjonalna rekrutacja

Budowanie efektywnego zespołu zaczyna się już na etapie rekrutacji. Należy do niej podejść w sposób profesjonalny, najlepiej skorzystać z pomocy zawodowych headhunterów lub rekruterów. Duże firmy tworzą nawet osobne działy do werbowania pracowników. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Zadanie to można powierzyć zewnętrznemu wykonawcy. Zatrudnieni w takiej firmie ludzi potrafią profesjonalnie przeprowadzić rekrutacje stałe. Począwszy od publikacji ogłoszeń o pracę, przez etap weryfikowania życiorysów, aż po rozmowę kwalifikacyjną z wybranymi kandydatami. Takie rozwiązanie z perspektywy pracodawcy niesie ze sobą szereg korzyści. Pozwala skupić się na swojej działalności i nie tracić czasu na poznawanie zasad funkcjonowania rynku pracy czy przeglądanie cv. Doświadczeni rekrutujący zdają sobie sprawę, że większość z nich nie spełni pokładanych oczekiwań. Potrafią też odróżnić wiarygodnych i cennych kandydatów od ludzi, którzy notorycznie zmieniają miejsca pracy.

Wynagrodzenie, prowizje i uznanie

Zarobki w Polsce rosną systematycznie, a wspomniany rynek pracownika skłania pracodawców do dawania podwyżek członkom swoich zespołów. Wynagrodzenie to podstawowy element utrzymania ich w firmie, choć dawno przestało być czynnikiem decydującym. W oczach pracownika godziwe zarobki to fundamentalny wyraz uznania za trud włożony w wykonywane obowiązki. Jednak do dobrego, jak wiadomo, ludzie szybko się przyzwyczajają. Lepsza pensja już po kilku miesiącach przestaje być zauważana. Aby utrzymać najlepszych podwładnych, warto zastosować system premii. Jasne zasady i możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy zmotywują do działania, zachęcając do pozostania w danym zespole. Kolejnym aspektem jest szansa rozwoju zawodowego, istotnego dla wielu współczesnych pracowników. Są zainteresowani uczestnictwem w szkoleniach, a w zamian za włożony wysiłek liczą na uznanie przełożonych. Wyraża się ono w formie słownej pochwały na forum zespołu, ale także realnej perspektywie awansu. Zamykając pracownikom tę drogą, skutecznie zniechęca się ich do zaangażowania w życie i rozwój firmy. Skłaniając do odpowiadania na ogłoszenia osób, prowadzących rekrutacje stałe na rzecz innych podmiotów działalności gospodarczej.

Utrzymanie dobrego pracownika nie jest obecnie proste, ale jak najbardziej możliwe. Udowadnia to grono rzetelnych pracodawców, prowadzących odpowiedzialne rekrutacje stałe i dążących do stworzenia możliwie najlepszej atmosfery w miejscu pracy. Składają się na nią zarobki, ale również możliwości rozwoju czy świadczenia socjalne.

Więcej informacji na GrupaProgres.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%