Zamknij

Jedzenie, które uzależnia

15:01, 18.06.2019 (.) Aktualizacja: 15:03, 18.06.2019
Skomentuj

Ile razy zjedliśmy coś, co nam zasmakowało i mieliśmy na to ponownie ochotę?

A ile razy chcieliśmy zjeść znacznie więcej mimo tego, iż wcale nie odczuwaliśmy żadnego głodu? Na pewno każdy z nas miał taką sytuację. Warto przypomnieć sobie co to dokładnie było. Ciastka, słone przekąski, chipsy? Okazuje się, że głód wcale nie jest jedyną motywacją do jedzenia. Jesteśmy najedzeni, a nasze ręce raz po raz wędrują po kolejne smaczne ciastko. Dlaczego to robimy i co nami kieruje? Pożądanie, czy potrzeba spożywania większej ilości jedzenia? 

Zacznijmy od początku. Głód jest objawem fizjologicznej potrzeby jedzenia. Wynika to przede wszystkim z zapotrzebowania energetycznego, aby nasz organizm mógł w pełni prawidłowo funkcjonować i wykonywać różnorodne czynności. W przeciwieństwie do głodu, apetyt jest reakcją naszego organizmu, która jest oparta o takie zmysły jak węch, wzrok, emocje czy też myśli. Przeważnie pragniemy coś zjeść co da nam odrobinę przyjemności i spokoju, a nie to co może nam dostarczyć rozmaitych wartości odżywczych. Które jedzenie najbardziej uzależnia?

Zacznijmy od słodkości. Czy zastanawialiśmy się nad tym, jak często mamy ochotę zjeść cukierka, batona, czekoladę, loda itp.? Produkty, które posiadają cukier, odpowiadają za stymulację ośrodka nagrody w mózgu. To znacząco poprawia nasz nastrój i samopoczucie. Słodycze sprawiają, że czujemy się znacznie lepiej i spokojniej. Niestety to bardzo szybka droga do uzależnienia. Dlaczego? Ponieważ w końcu nawet na nasz najmniejszy stres czy słabszy dzień, będziemy reagować silną potrzebą sięgnięcia po coś słodkiego. Co możemy zrobić, aby przestać nieustannie podjadać słodycze? Jedno rozwiązanie skierowane jest w stronę całkowitej eliminacji słodyczy i słodkiego smaku z diety, a drugie w stronę stopniowego ograniczania. Kolejnymi produktami, które mogą uzależniać są słone i chrupiące przekąski.

Co najbardziej lubimy? Solone orzeszki, paluszki, chipsy, czy krakersy? Ile razy towarzyszą nam podczas spotkań ze znajomymi lub przy oglądaniu ulubionego serialu? W słonych przekąskach jest tak, że wystarczy otworzyć jedno opakowanie, a po chwili orientujemy się, że kończymy już drugie. Produkty bogate w sól, mają podobne działanie jak słodycze. Jeśli mamy potrzebę zjedzenia czegoś słonego, być może jest to związane z brakiem równowagi niektórych mikroelementów w naszym organizmie. Do ostatniej grupy produktów uzależniających możemy zaliczyć popularne fast foody. Tego typu żywość łączy w sobie wszystko to, co ciągnie nas najbardziej w chwilach słabości, czyli tłuszcz, cukier i sól. Nikomu nie trzeba powtarzać, że żywność typu fast food może przynieść wiele negatywnych konsekwencji dla naszego ciała. Fast foody, mimo tego są najczęściej i najchętniej wybierane. Są one łatwo dostępne, smaczne, tanie i uzależniające. Po zjedzeniu hamburgera, często ciągnie nas do kolejnego i kolejnego, co w efekcie prowadzi do błędnego koła. Każdy z nas jest inny i każdy z nas może mieć odmienne zachcianki. Zazwyczaj opierają się one właśnie o chęć spożywania produktów zawierających cukier, sól lub tłuszcz. Pamiętajmy, że zbyt częste uleganie tego typu produktom może doprowadzić do przybierania na wadze, a także do zaburzenia naszego organizmu.

Artykuł opracował Food2Door Catering Dietetyczny Łódź przy współpracy z portalem ekutno.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%