Zamknij

5 trendów dekoracji okien kuchennych

11:05, 01.06.2019 (.) Aktualizacja: 11:06, 01.06.2019
Skomentuj

Moda w zakresie wystroju wnętrz nie zmienia się wprawdzie aż tak często i szybko jak moda odzieżowa, ale i tak każdego roku widzimy, że niektóre trendy odchodzą do lamusa, a coraz bardziej wyraziste stają się nowe koncepcje. Jakie kierunki w zakresie dekoracji okien w kuchni przyniósł nam 2019 rok? Co nadal jest modne, co zaczyna takie być, a co powoli już odchodzi w zapomnieni

5 trendów dekoracji okien kuchennych firankami - według sklepu firaneo.pl

1.     Odważne kolory zasłon, korespondujące z frontami mebli

Przez kilka ostatnich lat w modzie były białe fronty, często z połyskiem. W takiej kuchni stosowano zasłony w kolorze dodatków, które tę kuchnię nieco ożywiały. W 2018 roku pojawiła się moda na ciemne fronty szafek kuchennych w zdecydowanych kolorach – śliwka, bordo, ciemna zieleń. Stosuje się je w kuchniach jasnych, z dużymi oknami i przeszkleniami.

Dekoracja okna w takiej kuchni najczęściej opiera się o brak firan (a osłonę przed wzrokiem sąsiadów stanowią zasłony) lub o delikatne, mocno prześwitujące firany (np. woalowe) z wycięciem, odsłaniające duża część okna. Taka kompozycja zapewnia doświetlenie, którego potrzebuje kuchnia z ciemnymi szafkami, a jednocześnie całość pięknie się komponuje.

Zasłony mogą być w kolorze frontów – o ile kuchnia jest naprawdę duża i jasna albo w jasnych kolorach, które będą stanowiły przeciwwagę dla ciemnych frontów. W zależności od tego, w jakim stylu wykończone są fronty (czy stylizowane na beton, kamień czy kolory natury), zasłony będą gładkie bądź z nadrukiem. Aby całość wyglądała elegancko, nie stosuje się żadnych ozdobników – zasłony są proste, co najwyżej wyposażone w lambrekin.

2. Matowe zasłony przy matowych frontach meblowych

Czasy frontów na wysoki połysk odchodzą do lamusa. Wykorzystuje się obecnie materiały matowe, które nie zostawiają wyraźnych odcisków palców i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Aby całość nie była mdła, stosuje się dodatki z połyskiem – lampy, elementy dekoracyjne. Dekoracja okna przy matowych frontach to wyraziste zasłony również w macie połączone z delikatnymi, lekko połyskliwymi firanami, które pomogą rozświetlić kuchnię.

3. Współgrające tekstylia

Jeśli w kuchni znajduje się też przestrzeń do jedzenia i można ustawić w niej stół, to niezwykle modne jest łączenie wszystkich elementów tekstylnych – obrusa, zasłon, poduszek na krzesła, a nawet ściereczek, w jedną wspólną całość, wykorzystując ten sam bądź podobny materiał.

Szczególnie uroczo – zwłaszcza w kuchniach swojskich, przytulnych, wygląda tradycyjna firana ściągnięta po bokach szarfami, z których wykonano również lambrekin. Jeśli ten sam materiał wykorzystany zostanie również w dekoracji obrusu, to efektem będzie komplet, który stanie się centralnym elementem przyciągającym uwagę w kuchni. 

4. Stonowany minimalizm

Nadal dużym uznaniem cieszy się minimalizm w stylu skandynawskim. To styl. W którym znikają wszelkie półki i półeczki, a kuchnia pełna jest zabudowanych szafek oraz zakamarków, w których łatwo schować wszelkie potrzebne przedmioty. Taką kuchnię łatwo się sprząta, bo nic nie zalega na blacie czy na wolnych przestrzeniach dookoła, bo takich przestrzeni po prostu nie ma. Wszystko jest zabudowane.

W takich kuchniach stosuje się proste firany — albo w formie zazdrostek albo jako prostą, zawieszaną na drążku czy szelkach firanę. Tkanina musi być albo gładka (wtedy mamy wrażenie lekkiej surowości wnętrza), albo drukowana – najlepiej w motywy kojarzące się z gotowaniem roślinami bądź jedzeniem. Aby ożywić taką kuchnię, można zastosować firany malowane z kolorowymi aplikacjami.

5. Łączenie stylów

Eklektyzm w kuchni jest coraz bardziej na topie. Mamy nowe materiały i technologie, które można wykorzystać, a jednocześnie tęsknimy za bogatą ornamentyką stylu folk czy ciepłem naturalnego drewna w kuchni rustykalnej. To łączenie stylów w wersji premium odbywa się za pomocą nietypowych, robionych na zamówienie elementów (np. betonowe zlewozmywaki) a w wersji budżetowej za pomocą dodatków kuchennych – pojemników, sztućców, akcesoriów do gotowania oraz innych elementów dekoracyjnych – w tym również dekoracji okna.

W kuchniach surowych pojawia się zatem zasłona folkowa z zazdrostkami, a w kuchni jednorodnej kolorystycznie zabawne wzory na firankach czy zasłonach. W modzie są wyraziste, duże nadruki, które będą przyciągać uwagę. Częstym trickiem są też dwukolorowe zasłony, które nawiązują jednocześnie do kolorów frontów i ścian bądź płytek.

Z innych trendów, które zaczęły pojawiać się w tym roku, warto wymienić geometryczne formy (głównie tapety lub dekoracje), ażurowe elementy dekoracyjne oraz powrót srebrnych i złotych dodatków, które mają ożywiać matowe, współczesne kuchnie. Do każdego z tych stylów można dobrać odpowiednie firany i zasłony kuchenne, które będą wspierać wybrany wystrój wnętrza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

DominikaDominika

0 0

U siebie mam też rolety od firmy Roltex z Wrocławia i wyglądają świetnie. Polecam jeśli szukacie czegoś sprawdzonego. 13:20, 26.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

IgorIgor

0 0

W kwestii okien bardzo dobrym wyborem jest firma Atos z Lublina. Mają szeroki wybór okien i nie tylko. 08:00, 02.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%