Zamknij

Czy pracownik może odmówić pracy ze względu na upały?

13:56, 22.05.2019 Paweł Sereda SAFETY Service Krakowskie Centrum BHP Aktualizacja: 10:48, 10.06.2019
Skomentuj

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a doświadczenie z poprzednich lat wskazuje iż temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mogą utrzymywać się dniami bądź tygodniami. Taka temperatura wpływa negatywnie na nasz komfort pracy, a czasami nawet na stan zdrowia pracownika. Czy zatem jest jakiś przepis, który pozwoliłby pracownikowi wstrzymać się od wykonywania pracy ze względu na wysoką temperaturę? Zapraszam do lektury!

Przepisy BHP w tej kwestii określają minimalne temperatury przy pracach w pomieszczeniu. Wykonując prace biurowe oraz lekkie prace fizyczne pracodawca ma obowiązek zapewnienia minimum 18 stopni Celsjusza. Przy pracach średniociężkich bądź ciężkich fizycznych temperatura nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Przepisy BHP nie określają jednak jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura pracy w pomieszczeniach.

Przy pracach na otwartej przestrzeni, regulacje w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie regulują minimalnej oraz maksymalnej temperatury pracy. Oznacza to iż pracownik nie może wstrzymać się od wykonywania pracy powołując się na przepisy.

Najważniejszy obowiązek pracodawcy w czasie upałów to przede wszystkim zapewnienie wody do picia w nieograniczonej ilości – powyżej 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniach pracy oraz powyżej 25 stopni Celsjusza na zewnątrz.

Czy pracownik może wstrzymać się od wykonywania pracy w trakcie upałów ze względu na zły stan zdrowia jeżeli ma zaświadczenie od swojego lekarza, np. kardiologa? Wiążącym dokumentem medycznym pozwalającym bądź nie, pracować pracownikowi w upały jest orzeczenie lekarza medycyny pracy sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami. Pracodawca nie powinien ignorować informacji o problemach zdrowotnych pracownika, jednak nie musi się także stosować do wytycznych lekarza, który nie uprawnień medycyny pracy oraz nie widział stanowiska pracy. Zaleca się aby pracownik został wysłany na dodatkowe, wcześniejsze badanie medycyny pracy, ze wskazaniem na w/w problemy zdrowotne.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%