Zamknij

Czy suchość pochwy przed okresem jest normalna?

18:14, 16.05.2019 (.) Aktualizacja: 18:18, 16.05.2019
Skomentuj

Suchość pochwy przed okresem wynika z obniżenia poziomu estrogenu. Niektóre kobiety przed każdą miesiączką odczuwają dokuczliwy spadek ilości śluzu szyjkowego, trwający nawet 10-14 dni. U innych wydzielina z pochwy różni się niewiele w poszczególnych fazach cyklu. Sprawdź, czy suchość pochwy przed okresem jest normalna i poznaj objawy świadczące o możliwej ciąży lub infekcji pochwy!

Suchość pochwy przed okresem – winne estrogeny

Cykl menstruacyjny regulowany jest przez układ hormonalny. Żeńskie hormony płciowe wpływają także na wygląd oraz ilość śluzu szyjkowego, dlatego suchość pochwy przed okresem oraz w poszczególnych fazach cyklu może znacznie się różnić. Wydzielina z pochwy pełni inne funkcje w zależności od aktywności estrogenu i progesteronu.

  • Śluz płodny – ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej – zapewnia szybki transport oraz chroni plemniki przed kwaśnym środowiskiem w pochwie, a nawet odżywia je, wydłużając ich żywotność. Śluz płodny sprawia, że plemniki mogą przeżyć w pochwie nawet 3-5 dni. Produkowany jest pod wpływem estrogenów w czasie około owulacji.
  • Wygląd: płynny, rozciągliwy, przezroczysty, śliski, przypominający białko jaja kurzego. Pod wpływem śluzu płodnego kobieta może mieć uczucie wilgoci w pochwie.
  • Śluz przed okresem – niepłodny, nazywany śluzem G lub śluzem fazy lutealnej – blokuje kanał szyjki macicy przed dostępem plemników. Wydzielany jest pod wpływem progesteronu w drugiej fazie cyklu, czyli od owulacji do następnej miesiączki. Tuż przed krwawieniem następuje znaczny spadek progesteronu, co jest jedną z przyczyn wahania nastroju przed okresem. W związku z gęstością oraz mniejszą ilością śluzu niepłodnego, kobiety często w tej fazie odczuwają suchość pochwy przed okresem, która może trwać kilka, a nawet kilkanaście dni.
  • Wygląd: gęsty, zbity, lepki, mętny; białawy, biało-żółty lub żółty; nieciągliwy – może wypływać w formie gęstych, galaretowatych grudek.

Suchość pochwy przed okresem – a może jednak infekcja?

Suchość pochwy przed okresem jest przyczyną zmniejszonej ilości śluzu i ochrony narządów płciowych, dlatego może pojawić się grzybica pochwy lub infekcja bakteryjna, zwłaszcza u kobiet, które borykają się problemem przez kilka dni. Pochwa jest wówczas narażona na podrażnienia, często swędzi, piecze, a nawet boli. W drugiej fazie cyklu trudno samodzielnie rozpoznać pierwsze objawy zapalenia pochwy, ponieważ są one takie same, jak objawy naturalnej suchości w pochwie.

Suchość pochwy, która pojawiła się nagle lub jest większa niż w poprzednich cyklach menstruacyjnych, może być objawem infekcji. W trakcie zakażenia pochwy mogą pojawiać się objawy, takie jak np.:

  • śluz z pochwy gęsty, żółty, zielony, a nawet brunatny;
  • ból okolic intymnych;
  • pieczenie, swędzenie;
  • zaczerwienienie;
  • uczucie opuchnięcia pochwy;
  • obrzęk warg sromowych;
  • nieprzyjemny zapach z pochwy;
  • skłonność do podrażnień, a nawet drobnych krwawień.

Co jeszcze może oznaczać suchość pochwy przed okresem?

Suchość pochwy przed okresem jest naturalnym zjawiskiem biologicznym, jednak nie dotyczy wszystkich kobiet. Jedynie część Pań przed miesiączką odczuwa znaczny spadek nawilżenia pochwy, co ma związek z indywidualną aktywnością układu hormonalnego.

Wahania gospodarki hormonalnej często pogłębiają się wraz z wiekiem, dlatego suchość pochwy przed okresem może sygnalizować zbliżającą się menopauzę.

Na znaczną suchość pochwy często uskarżają się także kobiety po porodzie, u których cykl miesiączkowy nie osiągnął jeszcze równowagi po ciąży. Sam okres ciąży także może wiązać się z niskim nawilżeniem pochwy, ponieważ śluz pełni wówczas funkcje zamykającą szyjkę macicy – zapobiega ujściu wód płodowych oraz blokuje przedostawanie się drobnoustrojów.   

Suchość pochwy przed okresem większa niż zwykle może być objawem ciąży. Jeśli w trakcie ostatniej owulacji doszło do zapłodnienia, również wydzielina z pochwy może nieco zmienić swój wygląd i konsystencją. Niektóre kobiety obserwują całkowity brak śluzu, inne jednak mogą mieć obfitą wydzielinę. Podstawą do rozpoznania tego objawu jest szczegółowa obserwacja śluzu przynajmniej przez kilka miesięcy, co pozwala na wykrycie zmian odbiegających od normy.  


Jeśli suchość w pochwie pojawia się przed każdym okresem i mija wraz z nadejściem kolejnej fazy cyklu, wówczas nie ma powodów do obaw, a pomocne mogą okazać się naturalne metody nawilżające pochwę i wargi sromowe. Warto pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej przy użyciu nawilżających preparatów, ale także o delikatnej bieliźnie i diecie. Szczególną ostrożność należy zachować podczas zbliżeń intymnych – kobiety z niedostatecznie nawilżoną pochwą często odczuwają ból w trakcie stosunku lub pieczenie i dyskomfort kilka dni po zbliżeniu intymny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%