Zamknij

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji domu?

22:50, 07.05.2019 (.) Aktualizacja: 06:43, 08.05.2019
Skomentuj

Przystępując do wyboru lub sporządzania projektu naszego domu bądź przebudowy czy remontu już istniejącego, będziemy brali pod uwagę wiele różnych kwestii. Zarówno ściśle praktycznych, jak i związanych z estetyką, która dla wielu jest nie mniej ważna – w końcu miejsce, które ma umożliwiać nam odpoczynek nie może nas męczyć swoim wyglądem, nawet jeśli nieszczególnie przejmujemy się tym, jak podoba się innym Zagadnienie wyglądu elewacji staje się więc nader istotne.

Do wyboru do koloru... w pewnych granicach

Pamiętamy czasy, gdy ulice wszystkich naszych miast wyglądały niemal tak samo szaro i ponuro, niezależnie od tego, jakiego rodzaju zabudowa przy nich dominowała. Diametralna poprawa w zakresie dostępu do materiałów budowlanych i wykończeniowych zaowocowała z kolei wielką różnorodnością, ostatecznie jednak w na naszych ulicach zaczęły dominować beże, biele i szarości. A może chcielibyśmy wyłamać się z dominujących trendów? Technicznie przeszkód nie ma, niezależnie od tego, czy wybierzemy niedrogie rozwiązanie w postaci tynku, czy też np. bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne klinkierowe płytki elewacyjne zewnętrzneO tym, jak ogromna jest dziś paleta dostępnych barw łatwo przekonać się przeglądają np. ofertę firmy Feldhaus. Otwiera to przed nami niemal nieograniczone możliwości, bez znaczenia, czy naszym celem jest rezultat utrzymany w stylistyce klasycznej, czy też bardziej nowoczesnej.

Trzeba jedynie pamiętać, że ramy, w których musimy się zmieścić, wyznaczać nam w wielu miejscowościach sporządzony w celu ochrony przestrzennego ładu plan miejscowy. Zapisy mogą dotyczyć kolorystyki nie tylko elewacji ale i dachu, toteż przed zaplanowaniem prac i przystąpieniem do sporządzania projektów i kosztorysów dobrze jest udać się do urzędu miasta czy gminy, którego wydział budownictwa i architektury udostępni nam stosowne informacje, jeśli trzeba, to na wniosek również w formie wypisu lub wyrysu.

Ostrożnie z eksperymentami

Nawet jeśli obrana przez nas technologia wykonania nie nastręcza wielkich problemów na wypadek decyzji o zmianie kolorystyki, tak czy inaczej będzie się to wiązało z określonym nakładem pracy i pieniędzy, toteż lepiej przemyśleć to biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Poza naszymi własnymi upodobaniami, warto rzucić okiem na to, jakie kolory dominują w okolicy (chyba, że z jakichś przyczyn zależy nam na tym, aby rzucać się oczy). Otoczenie to jednak nie wszystko – projekt musi być spójny i udany sam w sobie, a więc trzeba także ustalić jak będą wyglądały inne elementy konstrukcji – przede wszystkim dach, jednak warto pamiętać także o stolarce otworowej czy bramie garażowej – kolory te powinny się wyraźnie odcinać. Nieudana kompozycja może zepsuć nawet najciekawszy projekt – wiele zależy też od jego charakteru. Inne rozwiązania narzuca architektura klasyczna, a inne nowoczesna.

Tak bardzo dziś popularne jasne, często pastelowe barwy powodują wrażenie optycznego powiększenia obiektu, poza tym odbijają promienie słoneczne niwelując przy okazji ryzyko naprężeń będących efektem nagrzania. Trzeba jednak mieć na uwadze możliwość, że szybciej widoczne będą zabrudzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%