Zamknij
REKLAMA

Wynagrodzenie brutto netto. Jak obliczyć?

18:08, 30.04.2019 | (.)
Skomentuj

Różnica między wynagrodzeniem brutto, a netto jest ogromna. Dlaczego tak jest? Jaką kwotę z pensji pobiera od nas państwo? Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia netto znając tylko wartość brutto? Wyjaśniamy te kwestie w poniższym artykule.

  1. Wynagrodzenie brutto netto – ile podatku płacimy?
  2. Wynagrodzenie za pracę – składki zdrowotne i emerytalne
  3. Kalkulator brutto netto – jak obliczyć wysokość pensji?

5164,53 zł – tyle w marcu 2019 wyniosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Oczywiście podana wyżej suma nie trafia w całości na konta pracowników. Różnica brutto-netto jest bowiem całkiem spora i wynosi aż 1500 złotych. Dlaczego pensja, którą otrzymujemy jest dużo niższa od tej widniejącej na umowie? Jakie składki potrąca nam państwo z wynagrodzenia za pracę? Jaką część naszej pensji stanowią różnego typu daniny na rzecz fiskusa i ZUS-u? Na te ważne pytania odpowiadamy wspólnie z oferującym kalkulator wynagrodzeń portalem calculators.pl.

Wynagrodzenie brutto netto – ile podatku płacimy?

By obliczyć, ile wynosi wynagrodzenie netto, należy odjąć od kwoty brutto przede wszystkim dwie najważniejsze składki – ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – oraz podatek dochodowy. Ten wynosi 19 procent wynagrodzenia po odjęciu od tej sumy ubezpieczeń. O ile nie przekraczamy jednak progu dochodowego ustalonego w przepisach, pod koniec roku można uzyskać zwrot pewnej części zapłaconego podatku.

Wynagrodzenie za pracę – składki zdrowotne i emerytalne

Wynagrodzenie za pracę jest także pomniejszane o wysokość składek emerytalnej i zdrowotnej. Ta pierwsza dla wynagrodzenia 2859 zł wynosi 834,55 zł lub 904,60 zł w przypadku opłacenia dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli otrzymujemy pensję we wspomnianej przed chwilą wysokości, składka zdrowotna wyniesie natomiast 342,32 zł. Obliczając wynagrodzenie brutto netto, warto pamiętać też o najniższej ze składek pobieranej na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych – na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Dla pensji 2859 zł jej wysokość to 70,05 zł.

Kalkulator brutto netto – jak obliczyć wysokość pensji?

Obliczenie wysokości wynagrodzenia netto wymaga znajomości aktualnych przepisów oraz przeprowadzenia wielu obliczeń. Jest to więc zadanie dość trudne i czasochłonne. Na szczęście nie musimy robić tego samodzielnie. Wyręczy nas kalkulator brutto netto. Wystarczy podać kwotę brutto zaproponowaną przez pracodawcę, by dowiedzieć, jaka suma rzeczywiście wpłynie na nasze konto oraz jaka będzie wysokość poszczególnych składek.

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone