Zamknij
REKLAMA

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Zanim ruszysz w trasę, sprawdź swój samochód!

08:47, 13.04.2019 | (.)
Skomentuj

Nowoczesne technologie z jednej strony odczuwalnie ułatwiają i uprzyjemniają życie, ale z drugiej potrafią też rozleniwiać. Automaty i komputery w nowoczesnych autach kontrolują już tyle rzeczy, że kierowcy często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Bardzo poważny błąd, który w najgorszym przypadku może skończyć się naprawdę tragicznie.

Czeka Cię dłuższa jazda? Zadbaj o odpowiedni stan wszystkich podzespołów

Warto regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu – coroczny przegląd w autoryzowanej stacji diagnostycznej czasami nie wystarczy. A przecież niektóre elementy samochodu, jak na przykład klocki hamulcowe, da się bardzo szybko sprawdzić we własnym zakresie. Dziesiątki i setki tysięcy kilometrów przebiegu zwyczajnie nie mogą pozostawać bez wpływu na kondycję auta. Części w naturalny sposób ulegają wytarciu i zużyciu, a przekroczenie pewnego progu oznacza już igranie z ogniem.

Płytki bieżnik w oponach albo cienkie okładziny cierne w klockach hamulcowych najczęściej dają o sobie znać wtedy, kiedy jest już za późno. Dlatego przed podróżą, zwłaszcza jeżeli planujemy dalszy i dłuższy wyjazd, należy dokładnie sprawdzić czy któryś element przypadkiem nie wymaga już wymiany. Nie wolno przy tym zapomnieć o płynach eksploatacyjnych: oleju silnikowym, płynie chłodniczym i płynie hamulcowym. Niby podczas egzaminu na prawo jazdy każdy wie, gdzie i jak je uzupełniać, ale już po kupnie własnego samochodu mało kto zagląda pod maskę regularnie.

Sprawne hamulce pozwolą Ci uniknąć wielu niebezpiecznych zdarzeń

Spośród newralgicznych elementów w pojeździe mechanicznym, na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza układ hamulcowy. Właśnie ta część samochodu najczęściej decyduje o tym, czy w wyniku jakiejś niespodziewanej sytuacji na drodze dojdzie do zderzenia, czy też skończy się wyłącznie na przyspieszonym biciu serca. Nadludzki refleks na niewiele się zda, jeśli klocki hamulcowe  nie zapewniają stosownej siły nacisku na tarcze kół. Wielu kierowców nie ma bladego pojęcia o tym, jak diagnozować ich stan i w tej kwestii zdaje się na opinię mechaników. Jednak fachowa kontrola raz na rok to zdecydowanie zbyt rzadko. Jak tłumaczą specjaliści z firmy EXPERT auto, na powierzchni klocków hamulcowych są specjalne rowki kontrolne. Jeżeli go nie widać, nie ma co czekać na zapalenie się ostrzegawczej lampki na desce rozdzielczej (pod warunkiem, że samochód posiada odpowiedni czujnik) – trzeba je wymienić. I to na obu kołach jednej osi, aby zagwarantować równomierną siłę hamowania.

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone